Çocuğu öldürülen anne ve babayı bir hafta boyunca HDP önünde bekletmişler

Çocuğu öldürülen anne ve babayı bir hafta boyunca HDP önünde bekletmişler

HPG’ye 2014 yılında katılan Musa Gürtürk’ün ölüm haberi HDP önündeki eyleme katılan anne ve babasından bir hafta saklanmış. Aynı operasyonda öldürülen diğer gerillanın cenazesi ise hala ailesine verilmiyor.

Dicle’de hava saldırısında 10 Eylül’de yaşamını yitiren Musa Gürtürk’ün ölümü aileden gizlenerek anne ve baba bir hafta boyunca HDP önündeki eylemde bekletildi. Aile HDP önünde oturma eylemine katıldığı için cenaze teslim edilirken aynı operasyonda yaşamını yitiren Mizgin Harman’ın cenazesi ise 24 gündür ailesine verilmiyor.

Diyarbakır’ın Dicle ilçesi kırsalındaki Kurşunlu (Pirejman) Mahallesi’nde bulunan Görese Dağı’na yönelik 10 Eylül’de yapılan hava saldırısında yaşamını yitiren HPG’li Musa Gürtürk’ün (22) cenazesi, 14 gün sonra ailesine teslim edilirken, aynı operasyonda yaşamını yitiren Mizgin Harman’ın (24)  cenazesi ise 24 gündür ailesine teslim edilmiyor.

ÖLDÜĞÜ BİLİNDİĞİ HALDE HDP’NİN ÖNÜNE GÖTÜRÜLDÜ 

Yaşamını yitiren Gürtürk’ün anne ve babası İkram-Mehmet Gürtürk, çocuklarının “dağa kaçırıldı”ğını iddia ederek 3 Eylül’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Binası önüne başlatılan oturma eylemine 18 Eylül’de katılmıştı. 2014 yılında HPG’ye katılan Gürtürk’ün 10 Eylül’de yaşamını yitirdiği bilindiği halde ölüm haberi aileye 14 gün sonra verildi.

TAZİYEYE İZİN VERİLMEDİ

24 Eylül’de ölüm haberi alan Gürtürk ailesi, aynı gece cenazelerini alarak Muş’un Toprakkale Mahallesi’nde sadece birinci derece akrabaların katılımıyla defnedebildi. Gürtürk’ün mahallede taziyesinin kurulmasına da izin verilmedi.

AYNI OPERASYONDA YAŞAMINI YİTİRDİ

Aynı operasyonda yaşamını yitiren Mizgin Harman’ın cenazesi ise Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgunda bekletiliyor ve ailesine teslim edilmiyor.

12 Eylül’de ölüm haberini alan aile, savcılığa başvurdu. Yapılan işlemlerin ardından teşhise rağmen cenaze verilmiyor.

‘CENAZEMİZİ BİZE TESLİM ETSİNLER’

Mizgin Harman’ın ağabeyi Serdar Harman, kardeşinin cenazesini teşhis etmiş olmalarına rağmen bir türlü alamadıklarını, oysa aynı operasyonda yaşamını yitiren bir başka ailenin cenazeyi defnettiğine dikkati çekerek cenazelerinin bir an önce teslim edilmesini istedi.

Mezopotamya Ajansı / Arjin Dilek Öncel 

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar