Çocuk istismarına af tasarısı her yerde protesto ediliyor!

Çocuk istismarına af tasarısı her yerde protesto ediliyor!

Kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında yaptıkları eylemlerle çocuk istismarını meşrulaştıracak tasarıyı protesto ettiler

AKP’li hükümet-devletin çocuk istismarını nikahla meşrulaştırıp, bu suçu işleyip, ceza alanları salıvermek için yapmaya hazırlandığı af düzenlemesine ilişkin ilişkin Türkiye’nin 40 kentinde sokağa çıkarak, “Çocuk istismarının affı olmaz!” dedi.

AKP’nin 2016 yılından bu yana her fırsatta gündeme getirerek, tepkiler üzerine geri çektiği, tutumunu da “mağdur vatandaşlar var” diyerek meşrulaştırmaya çalıştığı düzenlemenin bu ay yeniden Meclis’e getirilmesi bekleniyor. Bu seferki düzenlemenin 15 yaş farkı kriterine göre yapılacağı ve 12 yaşındaki bir kız çocuğunun kendisinden 15 yaş büyük biriyle evlendirilmiş olmasının suç sayılmayacak şekilde ele alınacağı bekleniyor. AKP’nin “bir kereye mahsus” diyerek yapacağı düzenlemenin, kadınların kazanımları konusunda başka saldırılar da içereceği düşünülüyor.

Bugün 40 ilde yapılan eylemlerle protesto edilen düzenlemeye ilişkin İstanbul’da aynı zamanda Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu imzasıyla bir basın açıklaması düzenlendi.

‘Çocuk istismarını meşrulaştıracak’

Evrensel’deki habere göre avukat Hülya Gülbahar, Ceren Akkaya, Yeşim Erkan, Hale Çelebi ve Av. Selin Nakipoğlu’nun katıldığı basın açıklamasında, “Son çıkan haberlere göre AKP tarafından 15 yaş farkının bir kriter olarak benimsenmiş olduğu ve çocuk istismarını meşrulaştıracak bu affın bütçe görüşmeleri tamamlandıktan sonra, Ocak 2020 gibi meclise getirileceği söylenmekte. AKP 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak bu af da dahil, birtakım yasa değişiklikleri ve uygulamaları gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Şu anda getirilmek istenen af, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen failleri de kapsayacaktır. Yani 12 yaşında bir kız çocuğunun 27 yaşındaki bir erkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidilmek istenmektedir” denildi.

‘Af dediğimiz çocuklarla cinsel ilişki yaşını 9’a bile çekebilecek bir düzenleme’

Avukat Hülya Gülbahar’ın, “Af dediğimiz şey fiili olarak çocuklarla cinsel ilişki yaşının ve evliliğin 12’ye hatta 9’a indirilmesi ve bu duruma hukuku kılıflar hazırlanması anlamına geliyor” şeklinde konuştuğu açıklamada, “İktidara tekrar sesleniyoruz, amaç gerçekten kız çocuklarını korumak ve mağdur olmalarını engellemekse neler yapılabileceğini kadın ve çocuk örgütleri yıllardır haykırmakta! Faillerin değil, çocukların mağduriyetlerini öncelemek ve dahası önlemek elinizde!” denildi.

‘İstismarı teşvik edecek’

Ankara’da Güvenpark’ta toplanan kadınlar ise, “Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceği ve bu suçu teşvik edeceğini öngörüyoruz. Ayrıca böyle bir af, 2005 yılında kanundan çıkarılan “tecavüzcü ile evlilik durumunda cezasızlık sağlayan” maddenin geri getirilmeye çalışıldığını göstermektedir. Üstüne üstlük bu düzenleme, çocuk istismarını ihbar etmekle yükümlü olup ihbar etmeyenlerin ve suçun işlenmesine yardım edenlerin de affedilmesi sonucunu doğuracak” ifadelerinde bulundu.

‘Aklama, çocukları şiddet dolu hayatlara mahkum ediyor’ 

Adana’da ise kadınlar, Eğitim Sen Adana binasında bir araya geldi. Adana Kadın Platformu’nun basın açıklamasını okuyan Sevil Aracı, “Tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz” dedi: “İstismar suçunu evlenme koşullu bir düzenleme ile aklamanın çocukların tekrarla istismara maruz bırakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkum edilmesi anlamına geliyor.

Diyarbakır’da da demokratik kitle örgütleri ve meslek odaları ortak basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Üyesi Pınar Karaman, düzenlemenin çocuk haklarına tamamen aykırı olduğunun altını çizdi. Karaman, kız çocuklarını koruma yolunun evlilik olmadığını belirterek, çocuk yaşta evliliğin suç olduğunu söyledi.

Kız çocuklarının evlendirilmesiyle temel haklarının da ellerinden alındığını söyleyen Karaman, konuşmasında şunları söyledi: “Kız çocuğunun evlendirilmesi, onu en temel haklarından biri olan eğitim hakkından yoksun bırakma demektir. Yine kız çocuğunun kendisine tecavüz eden kişi ile evlendirilmesi, onda değersizlik duygusu, benlik saygısında düşme, öfke, dışlanmışlık ve terk edilmişlik duygularının ortaya çıkmasına neden olur, kendini çıkmazda hisseder. Erken yaş evliliği temelde çocuğa yönelik bir zorbalık, açık bir çocuk hakkı ihlalidir.

Kadınlar, Antalya’da Attalos Meydanı’nda, Antep’te de Yeşilsu Parkı’nda kötü hava koşullarına rağmen bir araya gelerek basın açıklamasını okudular.

Kadınların protestoları, gün boyunca farklı şehirlerde de devam edecek.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar