Çöken binada can verenlerin sayısı 15’e çıktı

Çöken binada can verenlerin sayısı 15’e çıktı

Kartal’da çöken binanın enkazı altından şu ana kadar 15 cenaze çıkarıldı

Kartal’ın Orhantepe Mahallesi’ndeki 7 katlı bir binanın tahmin edilebilecek nedenlerle çökmesi nedeniyle enkaz altında kalanların kurtarılma çalışmaları devam ederken, ölü sayısı 15’e yükseldi. Enkaz altında kaç kişinin kaldığı henüz tam olarak bilinemezken, Kur’an okumak üzere bir dairede toplanan kalabalık bir misafir topluluğu olduğu belirtiliyor.

Resmi makamların da kabul ettiği fakat rakam vermekten ısrarla kaçındıkları bu gerçekle birlikte ölü sayısının artması bekleniyor. Ayrıca çöken binanın alt katında ruhsatsız bir tekstil atölyesi olduğu belirtiliyor. Zabıta’nın birkaç gün önce mühürlediği söylenen bu atölyenin açık olması durumunda bu sayının nasıl bir rakamla ifade edileceğini kestirmek zor.

Aslında 5 katlık izni olan fakat 3 katı kaçak yapılan ve son imar affı kapsamında başvuruda bulunulduğu belirtilen bina, daha önce de kayan ya da çöken binalarla gündeme gelen Türkiye’deki yapılaşma politikasının çöküşünün yeniden ilanı oldu.

Ranta ve siyasi hesaplarla gerçekleşen imar aflarına, kayırmacılığa dayanan bu kent politikasının enkazının altında kalansa yine emekçiler!

Gerekli zemin etüdünün yapılmaması, denetimin gerçekleşmemesi, uygun malzeme kullanılmaması, hatalı proje uygulanması, projeye kaçak eklentiler eklenmesi gibi sayısız usulsüzlükle inşa edilen ve her seçim öncesinde tüm bu usulsüzlükler için oy karşılığında rüşvet dağıtırcasına af çıkaran siyasi zihniyetin yarattığı bu faturanın hesabı, havuz medyasının manipülasyonları ve getirilen yayın yasağıyla savılmaya çalışılıyor.

Enkaz başında yakınlarının cenazesini ya da yaralı bedenlerini bekleyen ailelerin isyanıysa bu faturaların artık çok biriktiğini, kolay kolay savılamayacaklarını gösteriyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar