“Çoklu Baro” yasa teklifi Meclis’ten geçti!

“Çoklu Baro” yasa teklifi Meclis’ten geçti!

Baroların işleyiş ve yapısını her açıdan değiştiren “çoklu baro” yasa teklifi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi!

Baroların işleyiş ve yapısını her açıdan değiştiren, mesela büyük kentlerdeki baroların delege sayısını düşüren (5 bin üyeli olanı da 40 üyeli olanı da dört delegede eşitlemek gibi!), büyük kentlerde birden fazla baro açılmasını sağlayarak savunmanın gücünü bölüp başkanlık rejimine bağlayan “çoklu baro” olarak bilinen 28 maddelik “Avukatlık Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik” teklifi Meclis Genel Kurulu’nda tali iki maddede yapılan değişikliklerle kabul edildi.

Yasayla birlikte Ekim ayında tüm baroların, Aralık’ta da Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) seçimleri yapılacak.

Avukatların tepkilerine başından beri ayar veren CHP her zaman olduğu gibi bu düzenleme için de yürürlüğe girdiği anda AYM’ye gideceğini açıkladı.

Avukatların tepkilerine rağmen yasalaşan teklifin arkasının diğer meslek örgütleriyle geleceği açık. Buna rağmen diğer meslek örgütleri baroların direnişine dönük anlamlı bir destek tutumu geliştiremedi.

Barolar ise teklifin Meclis’i kilitlemekle geri çektirilebileceği yanılsaması ve sistem içi sınırlarda hareket etme yaklaşımlarıyla on binlerce avukatın temsil ettiği gücü harekete geçirmekte net bir tutum alamadı. Yargının savunma ayağına dönük bu saldırının aynı zamanda halkın direnme hakkına, özgürlüklerine dönük bir saldırı olduğunu kitlelere anlatmakta eksik kaldılar. Son olarak Ankara’da yapılacak büyük savunma mitinginin pandemi bahanesiyle iptal edilmesine karşı bile CHP çizgisiyle hareket edip, sokağı zorlamaktan kaçındılar.

Meclis’te teklife ilişkin CHP ve HDP’li milletvekilleri günlerce konuşmalar yaptı, konuşmalarla görüşmeleri kilitleyip, düzenlemenin geri çektirilebileceği yanılsaması yarattılar.

Baro başkanları en son teklif Genel Kurul’da görüşülürken avukatları Ankara’ya çağırma iradesi gösterse de ilk anın heyecanını kaybetmiş bir direnişin ötesine geçilemedi, kendisini büyütüp saldırıyı gerçekleştiren rejim güçleri açısından ciddi bir basınç hissettirecek bir dinamizm yakalanamadı.

Yapılan düzenlemeyle bundan sonra barolar açısından şunlar yaşanacak:

Aynı ilde ikinci, üçüncü baroların yolu açıldı

 

5 binden fazla avukat bulunan illerde en az 2 bin avukatla bir baro kurulabilecek. Bu durumda İstanbul, Ankara ve İzmir’de birden fazla baro kurmanın önü açıldı. Kısa bir süre sonra bu illere 4 bin 957 avukat bulunan Antalya’nın da eklenmesi bekleniyor. Barolar, Noterler gibi 1’inci, 2’nci baro olarak adlandırılacak. Mevcut barolar “bir numaralı baro” olacak. Çoklu baro ile ilgili sayıların belirlenmesinde baro levhasına kayıtlı avukatlar ile normalde kayıt zorunluluğu bulunmayan kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüslerinde görev yapan avukatlar da esas alınacak.

 

TBB’de İstanbul, Ankara ve İzmir’in etkisi azalacak 

 

Her baro, TBB Genel Kurulunda, baro başkanı ile sabit üç delege ve ilaveten her 5 bin avukat için ilave bir delegeyle temsil edilecek. Böylece 49 üyeli bir baro da 4 delege ile 4 bin 900 üyeli bir baro da 4 delege ile temsil edilecek. TBB Genel Kurulu’nda İstanbul, Ankara ve İzmir’in belirleyiciliği azaltılacak.

 

TBB olağanüstü genel kurulunda seçim yapılamayacak

 

En az 25 baronun yönetim kurulunun çağrısıyla Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağrılabilecek ancak olağanüstü toplantıda seçim yapılamayacak. Daha önce bu çağrıyı 10 baro yapabiliyor ve Olağanüstü Genel Kurul’da seçim yapılabiliyordu.

 

Barolar Ekim’de, TBB Aralık’ta seçime gidecek 

 

Kuruluş tarihine bakılmaksızın tüm baro seçimleri 2 yılda bir ekim ayında, TBB organlarının seçimi ise 4 yılda bir aralık ayı içinde yapılacak. Yasa yürürlüğe girdikten sonra görev sürelerine bakılmaksızın tüm barolarda Ekim 2020’de seçim yapılacak. Henüz 1 yılını dolduran 7 baro da seçime gidecek. TBB seçimi ise 2020 yılı aralık ayı içinde gerçekleştirilecek.

 

Adli yardım için yönetmelik çıkacak

 

Birden fazla baro kurulan illerde, adli yardım büroları ve diğer kurullar, baroların üye sayısına göre eşit temsille oluşturulacak. Görevlendirmelere ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenecek.

 

Avukatlara cezaya temyiz yolu

 

Avukatların, avukatlık ile TBB ya da baroların organlarındaki görevlerinden doğan veya görev sırasında işledikleri suçlar nedeniyle verilen bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin kararlarına temyiz yolu açılacak. Bu kapsamda ilk derece mahkemelerinden verilen beş yıl veya daha az hapis cezaları ile miktarı ne olursa olsun adli para cezalarına karşı istinaf başvurusunun esastan reddine dair bölge adliye mahkemesi kararları da temyiz edilebilecek.

 

Yeni avukatlar daha az aidat ödeyecek 

 

Yeni avukatlar, mesleklerinin ilk 5 yılında, kayıtlı olduğu baronun öngördüğü keseneği (aidatı) yarı oranında ödeyecek.

 

Kılık kıyafet düzenlemesi

 

Avukatlar için tek zorunlu kıyafet cübbe olacak. Avukatların kılık kıyafetiyle ilgili başka bir zorunluluk olmayacak. Avukatlara, staj dönemi de dahil olmak üzere, baro ve Birliğin iş ve işlemleri ile mesleğin icrası kapsamında kılık ve kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk getirilemeyecek.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar