‘Çoklu Baro’ teklifi Meclis komisyonundan aynen geçti

‘Çoklu Baro’ teklifi Meclis komisyonundan aynen geçti

Meslek örgütlerini başkanlık rejimine bağlayan saldırının ilk halkası olan “baro teklifi” Meclis komisyonundan geçti, bu hafta Genel Kurul’a gelecek!

Barolara seçim sistemlerinden delege sayılarına, yönetim kurulunun oluşturulmasından işleyişine kadar pek çok boyutuyla müdahale eden ve İstanbul, Ankara, İzmir gibi 5 binden fazla üyesi olan baroların çoklu barolarla bölünerek “siyasallaşmasını” sağlayan AKP-MHP-Feyzioğlu ortak yapımı yasa teklifi, Meclis Adalet Komisyonu’ndan satırı bile değişmeden geçti. Tam 4 gün boyunca muhalefet partileri uzun konuşmalarla teklifi teşhir etti. Tasarının sahipleriyse yer yer gerilimli tartışmalar yaşansa da bu görüşmenin göstermeliği gerçeğine de uygun olarak tekliflerini savunma tenezzülü bile göstermedi!

Arkası iktidarın denetim altına alamadığı diğer meslek örgütleriyle geleceği biline biline o meslek örgütlerinin baro tasarısına karşı gelişen tutumu kendilerine yapılmış gibi desteklememesi, baroların hem bu yalnızlıkları hem de CHP tarafından belirlenen mücadele sınırlarında hareket etmeleri ve son noktada sorunu getirip Meclis’teki görüşmelere katılıp katılmamaya daraltmaları, iktidarın şımarıkça saldırganlığını güçlendiren bir dinamik olarak işledi. Halkın savunma hakkının da gaspı, yargının savunma ayağının da merkezi iktidara zincirlenmesi anlamına gelen bu ciddi yasa değişikliği karşısında birleşik bir mücadele hattının örülememesi, mücadele yaklaşımının CHP’nin belirlediği sınırlara doğru gerilemesinin sonucuysa polisin keyfi saldırgan tutumu, Bahçeli’nin aleni tehditleri biçiminde geldi.

Meclis Adalet Komisyonu’ndaki 4 günlük “tartışmalardan” sonra satırı bile değişmeden geçen tasarının bu hafta Genel Kurul’a getirilmesi bekleniyor.

Öncesinde görüşmeler yapan, bildiriler yayınlayan, Ankara yürüyüşü düzenleyerek polis saldırılarına maruz kalan Baro Başkanları bu 4 gün boyunca Meclis bahçesinde bekledi. 3 Temmuz’daki mitingin pandemi bahanesiyle yasaklanmasına onlar da toplumsal duyarlılıklarını, hukuka saygı gibi gerekçeler öne sürerek sadece suç duyurusunda bulunup, fazlaca direniş göstermedi. İllerden gelen diğer baro başkanları ve avukatların Ankara Adliyesi önünde toplanmaları, polis saldırısı ve oturma eylemleri de ertesi gün sonlandırıldı.

Teklif Meclis’ten geçti sonuç itibariyle. 4 gündür Meclis bahçesinde bekleyen baro başkanlarıysa bu hafta genel kurula gelmesi beklenen teklife ilişkin illerde çeşitli eylemler yapacaklarını, Genel Kurul’a geldiğinde ise yeniden Ankara’ya geleceklerini duyurdu.

CHP de her zaman olduğu gibi toplumsal muhalefetin içine, “Genel Kurul’da da muhalefet edeceğiz” ve oradan geçtiği anda da Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz diyerek su serpti!

Kısacası tüm bir sivil toplumun başkanlık rejimine bağlanması saldırısının bu en kritik dönemeci CHP’nin işlevi kalmamış Meclis ve diğer kurumlara işaret eden “muhalefeti” sınırlarında dolanmakla alınmaya çalışıldı, ama alınamadı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar