‘Çoklu Baro’dan sonra sıra ‘çoklu TTB’de

‘Çoklu Baro’dan sonra sıra ‘çoklu TTB’de

Rejimin tüm bir sivil toplumu merkezi iktidarın denetimine alacak düzenlemelerde sıra pandemi sürecinin yönetilemediğini açıkça dile getirmekten çekinmeyen TTB’de. Barolardan sonra TTB de çoklulaştırılacak, düzenleme 2021 yılının başında Meclis’e getirilecek

“İnsan hakları” ve “eşitlik”ten; adı “Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu” (“İhlal kararı vermek güzide kurumlarımıza haksızlık olur!” diyen bir kurum bu!) olan o kurumda simgeleşen “kendinden olanın haklarını” anlayan mevcut faşist iktidar blokunun Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanlığı’na seçilen ve uzun yıllardır “insan hakları” alanında tutarlı bir mücadele yürüten Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’yı “terörist” ilan etmesi elbette şaşırtıcı olmadı. Zamanın ruhu, tıpkı 1930’ların Almanya’sında olduğu gibi rejimin şemsiyesi altında durmayan her kesimin, her kişinin terörist ilan edilmesiyle özdeşleşmiş durumda çünkü.

Meslek örgütlerine dönük saldırganlık, sivil toplum alanının tüm hücreleriyle denetim ve kontrol altına alınması çabasının Türkiye Barolar Birliği’yle (TBB) başlayarak diğer meslek örgütlerini kapsaması bu açıdan kaçınılmaz bir pratiktir.

Bu açıdan da TBB’den sonra şimdi sırada TTB’nin olması şaşırtıcı değil! Pandemi sürecinin yanlış yönetildiğini-yönetilemediğini korkusuzca dile getiren TTB gibi bir “dikene” tahammülü olmayan mevcut rejim, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin saldırgan ve hedef gösteren açıklamalarının (“TTB derhal kapatılsın” demişti o) arkasını bu kurumu da tıpkı barolar gibi işlevsizleştirecek, o alanı merkezi iktidarın arka bahçesi haline getirecek yasal düzenlemelerle getirmeye hazırlanıyor.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre Bahçeli’nin “Türk Tabipleri Birliği (TTB) derhal kapatılsın” çağrısına Erdoğan’ın “Çoklu baro sistemindeki gibi bir değişiklik yapmak zorundayız” sözleriyle destek vermesinin ardından yasa teklifi için düğmeye basıldı.

Meslek örgütleriyle ilgili düzenleme 9 ay önce gündeme alındı

AKP yetkilerinin verdiği bilgilere göre kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile ilgili değişiklik önerisi yaklaşık 9 ay önce AKP MYK toplantısında gündeme geldi. Baroların yapısının değiştirilmesi için karar alınan toplantıda başta TTB, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) olmak üzere diğer kuruluşlar için de çalışma yapılması istendi. Meslek kuruluşlarının hepsinin ayrı yasası olduğu için ilk olarak barolarla ilgili düzenleme çıkarıldı. Gündem yoğun olduğu için diğer meslek örgütleri ile ilgili düzenleme gecikti.

MHP’yle de istişare edilecek

Erdoğan, TTB ile ilgili değişiklik yapılması çağrısında bütçe görüşmelerinin sonunu işaret etti. AKP yetkilileri de bütçe görüşmelerinin Aralık sonunda bittiğine dikkat çekerek teklifin ancak yeni yılın başında gündeme alınabileceğini belirtti. Bu sürede görevlendirme yapılacak grup başkanvekili ve milletvekilleri MHP ile de istişare ederek bir teklif ortaya çıkartacak.

‘Meslek odalarındaki tekel kırılacak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında diğer meslek örgütlerinin yapısındaki değişiklik için “çoklu baro” örneğini verdi. Anayasa Mahkemesi’nin de “çoklu baro” itirazını reddetmesinin ardından eli güçlenen AK Parti’nin öncelik olarak bu şablonla hareket etmesi bekleniyor. Çalışma hazırlığını değerlendiren bir AK Partili yönetici, “Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları Anayasa’da yer alıyor ama herbirinin ayrı kanunu var. Kanunlarına bakıldığında örneğin TMMOB ve TTB arasında birçok farklılık var. Hepsi için ortak yasa üretmek, benzeştirmek mümkün değil, ancak baro yasasındaki mantık temel olur. Bu da bir odaya zorunlu üyeliğin kaldırılması, örgütlenme özgürlüğü kapsamında belli sayıda meslek mensubu olan illerde yine belli sayıda meslek mensubu ile 2. 3. oda kurulması, delegasyonda temsil adaletini sağlayacak bir yapı ortaya konulmasıdır. Bu sayede meslek odalarındaki tekel kırılacaktır” değerlendirmesi yaptı.

‘Tekel durumu hizmet kalitesini düşürüyor’

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Meslek örgütleri kuruluş usulü, amaç ve işlevleri, hukuki statüleri yeniden düzenlenecek. Zorunlu üyelik ve meslek örgütlenmelerinde tekel olunması keyfi uygulamalara ve hizmet kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Bu yapıların kamu kurumu niteliği, idare içindeki konumları yeniden tarif edilmek zorundadır” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar