Çorlu Tren Katliamı’nın 2. duruşması bugün görülüyor

Çorlu Tren Katliamı’nın 2. duruşması bugün görülüyor

25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu Tren Katliamı davasının bugün görülen 2. duruşması da mahkeme heyetinin keyfi dayatmalarıyla başladı

25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu Tren Katliamı’yla ilgili davanın 2. duruşması bugün Çorlu Kültür Binası’ndaki 600 kişilik salonda görülecek. İlk duruşmadaki saldırı ve keyfi uygulamalardan sonra bugüne ertelenen davada sadece dört kişinin yargılanıyor olması ve asıl sorumluların yer almaması ailelerin tepkilerinin ortak noktası oldu.

Duruşma öncesinde Çorlu Santral Park’ta toplanan aileler, kitle örgütleri, siyasi parti temsilcileri, HDP-CHP milletvekilleri ve çok sayıda duyarlı insan buradan katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları, “Adalet istiyoruz” pankartı ve “Hak, hukuk, adalet! Kaza değil cinayet!”, Çorlu’nun hesabı sorulacak!”, “Adalet istiyoruz!” sloganlarıyla duruşmanın görüleceği salonun önüne polis koridoru altında yürüdü.

Salon önünde açıklama yapan aileler bu davanın sadece dört sanıkla ilerleyemeyeceğini, gerçek sorumluların yargılanması gerektiğini ifade ettiler.

Dışarıda kimlik tespiti dayatması!

Duruşma salonun önündeki ailelere mahkeme heyeti kimlik tespiti yapılmasını dayattı. Ailelerin salona alınmadan bu şekilde kimlik tespitine maruz kalmaları tepkilere neden oldu. Heyetin “öncelikle iddianame ve tenzil tutanağında isimleri olan müşteki ve mağdurları alacağım” dayatmasına avukatlar hakim huzuru dışında böyle bir uygulamanın yapılamayacağını, avukatların “müşteki” beyanlarına göre salona alımların yapılması gerektiğini, kimlik tespitinin duruşma salonunda yapılabileceğini söyleyerek tepki gösterdi. Avukatlar, “İddianame ve tenzil tutanağında tüm mağdur ve müştekilerin isimleri yer almıyor. Şu an burada hazır bulunan mağdur ve müştekilerin bir kısmının isimleri bu iddianame ve tenzil tutanaklarında yer almıyor. Heyet iddianamede isimleri yer alan müşteki ve mağdurları öncelikle alacağım” dedi.

Kimler yargılanıyor?

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca kazanın meydana geldiği 8 Temmuz 2018 tarihinden 8 ay sonra, 5 Mart 2019 tarihinde hazırlanan iddianame Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Ailelerin Ulaştırma Bakanı ve TCDD’nin üst yetkililerinin de aralarında bulunduğu “kazada sorumluluğu bulunan tüm yetkililerin yargılansın” talebi iddianamede yer almadı. Kabul edilen iddianamede, TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde Demiryolu Bakım Müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt, Yol Bakım Şefliği’nde Hat Bakım ve Onarım Memuru olarak görevli Celaleddin Çabuk, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde Yol Bakım ve Onarım Şefi olan Özkan Polat ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında ‘taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis istemiyle Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

İlk duruşmada ne oldu?

Kazadan yaklaşık bir yıl sonra 3 Temmuz 2019’da Çorlu Adliyesi’nin konferans salonunda görülen ilk duruşmaya ailelerden bazıları giremedi. Salonun kapılarının kilitlenmesine tepki gösteren aileler ve buna tepki gösteren avukatlar polis tarafından adliye koridorlarında tartaklandı. Sanıkların ifadelerine geçilemeyen duruşmada mahkeme heyeti tarafsızlığından şüphe duyulduğu gerekçesiyle davadan çekildi. Bir üst mahkemenin itirazı kabul etmemesi üzerine yeniden dosyayı değerlendiren Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi ara kararında her müşteki için en fazla 3 avukat sınırı getirdi ve duruşmayı Çorlu Halk Eğitim Merkezi’ne taşıdı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

İlgili yazılar