CPS işçileri Volkswagen’e yapılacak sevkıyatı durdurdu!

CPS işçileri Volkswagen’e yapılacak sevkıyatı durdurdu!

Tazminatlarının ödenmesi koşuluyla anlaşmalı olarak çıkışları verilen Tuzla CPS Automotive Tekstil işçileri verilen söz yerine getirilmeyince Volkswagen’e yapılacak sevkiyatı durdurdu

31 Ocak’ta tazminatlarının ödenmesi şartıyla anlaşmalı şekilde çıkışlarını alan; fakat aradan geçen bir buçuk aya rağmen verilen sözün yerine getirilmemesi üzerine dün fabrika önüne gelen Tuzla CPS Automotive Tekstil’de işçiler, Alman otomotiv şirketi Volkswagen’e yapılacak sevkiyatı durdurdu. CPS’de Volkswagen araçlarına koruyucu kılıf üretimi gerçekleşiyordu.

Açıklama yapan DERİTEKS, CPS Automotive Tekstil’in ana müşterilerinden biri olan Volkswagen’e ulaşarak işçilerin ödenmemiş alacaklarından Volkswagen’i de sorumlu tuttuğunu bildirdiğini belirtti. Bunun yanı sıra şirketin işçilerin tazminatları konusunda bir ödeme planı sunmaması, CPS’nin Almanya’daki diğer şirket yetkililerinden hiçbir olumlu cevap alınamaması nedeniyle işçilerin ortada bırakıldığını vurguladı.

Sendika, uzun uğraşlarla örgütlendiği fabrikada 2018 yılında yetki alarak toplu sözleşme imzaladığını; fakat patronun üretimi İzmir’de bir başka firmaya kaydırması nedeniyle üretimin azalmaya başladığını ve bu nedenle parça parça işçi kıyımına gidildiğini, son olarak da 31 Ocak’ta 93 işçinin işten çıkarıldığı bilgilerini aktardı.

Bugüne kadar patronla yapılan görüşmelerden sonuç çıkmadığını ifade eden DERİTEKS, bunun üzerine işçilerin fabrikaya gelerek Volkswagen için üretilen ürünlerin sevkiyatını durdurduğunu belirtti. İşçiler ücretleri ödeninceye kadar eylemi sürdürecekler.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar