Çukurova’da tarım işçileri grevde

Çukurova’da tarım işçileri grevde

Çukurova bölgesindeki Adana, Mersin, Tarsus, Ceyhan işçi dernekleri, Akdeniz İhracatçı Birlikleri’yle işçi yevmiyelerine ilişkin yapılan görüşmede anlaşma sağlanmaması üzerine ‘işe çıkmama’ kararı aldı

Çukurova bölgesindeki işçi dernekleri ile Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) arasında tarım işçilerinin yevmiyelerine ilişkin yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadı. İşçi dernekleri 2020 yılı için 116 TL yevmiye belirlerken, ihracatçılar birliği ise 102 TL önerdi. Bunun üzerine toplantı ileri bir tarihe ertelendi.

Bunun üzerine işçi dernek temsilcilerinden “işe çıkmama” çağrısı yapıldı. Adana İşçi Dernek Başkanı, Mersin İşçi Dernek Başkanı, Tarsus İşçi Dernek Başkanı ve Ceyhan İşçi Dernek Başkanı imzasıyla yayınlanan çağrıda şu ifadelere yer verildi: “AKİB bugüne kadar tüm çabalarımıza cevapsız kaldığından 14.09.2020 tarihinden itibaren tüm emekçi, çavuş, serkişçi arkadaşlarımızı evinde oturmaya davet ediyoruz. Sonuç alıncaya kadar bu oturma eylemi devam edecektir. Alınan kararlar Elçiler Birliği adına birlikte alınmıştır.

Çağrı üzerine Adana’da tarım aracıları ve mevsimlik tarım işçileri bugün greve gitti. İşe gitmeyen işçiler, işe giden işçilerin çalıştığı tarlalara giderek eylem ile ilgili bilgilendirme yaptı ve çalışan işçilerin iş bırakması çağrısını yineledi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar