Cumartesi Anneleri’ne yasak gerekçesi: Turistler rahatsız oluyor

Cumartesi Anneleri’ne yasak gerekçesi: Turistler rahatsız oluyor

700’ncı haftadan beri Galatasaray meydanında oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri’ne yapılan uygulamayı soran bir yetkiliye Dışişleri bakan yardımcısı Faruk Kaymakçı, “Turistleri rahatsız ettikleri için” yanıtını verdi.

Türkiye’nin son beş yıldaki insan hakları karnesi, İsviçre’nin Cenevre kentinde masaya yatırıldı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması (UPR) kapsamında bugün başlayacak olan toplantılarda Türkiye’deki insan hakları ihlallerini ve sivil toplum örgütlerinin şikayetlerini görüştü.

Çalışma grubu üyelerinden biri kaybolan çocuklarını aramak için her hafta Taksim’de eylem yapan Cumartesi Anneleri’nin durumunu gündeme getirdi. Üye, Galatasaray Meydanı’nın annelere neden yasaklandığını sordu. LGBTİ yürüyüşüne izin verilmemesi de Türk heyetine soruldu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı “Toplantı ve örgütlenme özgürlüğü Anayasa ile güvence altına alınmıştır. Herkesin önceden izin almadan barışçıl gösteri yapma hakkı vardır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadına göre, bu haklarla ilgili kısıtlamalar kanunda öngörülebilir. Kısıtlamalar, yalnızca ulusal güvenlik, kamu güvenliği, kamu düzeni, kamu sağlığının veya ahlakının korunması veya başkalarının haklarının korunması açısından gerekli olduğu ölçüde uygulanırlar” dedi.

Heyetteki bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi ise şu yanıtı verdi: “2015-2019 yılları LGBTİ örgütleri farklı şehirlerde 97 faaliyet gerçekleştirdi. Bu etkinliklere yaklaşık 20.000 kişi katıldı. Bunlardan yalnızca 199 kişi şiddet içeren yasadışı eylemleri nedeniyle suçlandı. Bu, LGBTİ olaylarıyla ilgili sistematik bir yasak veya suçlama olmadığını kanıtlamaktadır. Ayrıca, Cumartesi Anneleri’nin bir oturma eylemi düzenlemek istedikleri Beyoğlu İlçesi’nde bulunan Galatasaray Meydanı, gösteri güzergahları arasında yer almamaktadır. Bu güzergahlar sivil toplum, siyasi partiler ve ilgili belediyelerle görüşmeler sonuncunda belirlenir. Galatasaray Meydanı ve İstiklal Caddesi, her gün yaklaşık 2 milyon insanın çalıştığı, ziyaret ettiği veya geçtiği merkezi turistik bölgelerdir. Bu mekanlarda gösteri yapma yasağı, ayrım gözetmeksizin tüm gruplar için geçerlidir. Bu durum, Cumartesi Anneleri veya LGBTİ’ye özgü değildir.”

Yetkilinin eyleme izin vermeme gerekçelerinden biri olarak Galatasaray Meydanı’nın turistik bir bölge olduğunu söylemesine Cumartesi Anneleri’nden şu tepki geldi:  “Dışişleri Bakanlığı’nın ‘Turistik olduğu gerekçesiyle yasaklandı’ dediği alan burası. Yalnız Cumartesi Anneleri’ne değil vatandaşlara ve turistlere de kapatılan ‘turistik alan’ 76 haftadır polis ablukasında.”

Gazete Duvar

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar