Cumartesi Anneleri’ne yine polis saldırısı

Cumartesi Anneleri’ne yine polis saldırısı

Eylemlerinin 800. haftası nedeniyle Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakmak isteyen Cumartesi Anneleri’ne saldıran polis Maside Ocak, Hasan Karakoç ve Yaşar Aktaş’ı gözaltına aldı

İçişleri Bakanlığı kararıyla Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelmeleri 100 haftadır engellenen Cumartesi Anneleri, 800. hafta nedeniyle Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakmak istedi. Eylemcilere saldıran polis, 25 yıl önce gözaltında kaybedilen oğlu Murat Yıldız ve tüm kayıplar için karanfil bırakmak isteyen Hanife Yıldız’ı darp etti. Kayıp yakınlarından Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak ile Cumartesi İnsanları’ndan Yaşar Aktaş gözaltına alındı.

Polisler Galatasaray Meydanı’na sadece milletvekillerinin alınacağını söyledi. Kayıp yakınlarından Besna Tosun, “Yakınlarımız gözaltına alınıyor korkuyorsunuz ama bilin ki annelerden ve meydanlardan korkanlar Arjantin’de, Şili’de kaybettiler, Türkiye’de de kaybedecekler” diyerek tepki gösterdi.

Ailelerin alana girmesine izin verilmemesi üzerine HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç da Galatasaray Meydanı’ndaki barikatın önüne geldi. Buldan ve Sancar, saldırı nedeniyle okunamayan basın açıklamasını okudu. İki eş başkan açıklama sonrasında polis bariyerlerinin önünden alana karanfil attılar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar