Cumhurbaşkanlığı’nın talebiyle 98 habere erişim engeli

Cumhurbaşkanlığı’nın talebiyle 98 habere erişim engeli

Duhok halkının 26 Ocak’ta gerçekleşen ve sivil ölümlerine neden olan bombardımanını protesto etmesine dair 98 habere Cumhurbaşkanlığı’nın talebiyle erişim engeli getirildi

TSK uçaklarının Duhok’taki sivil alanları bombalaması sonucu 6 sivilin ölümünü protesto eden halkın TSK karakoluna yürümesine ilişkin haberler ve paylaşımlara Cumhurbaşkanlığı talebiyle erişim yasağı getirildi.

26 Ocak tarihinde gerçekleşen katliamdan sonra bombardımanı protesto eden Şeladizê halkı bölgede bulunan Türk askerinin yer aldığı Sirê Askeri Üssü’ne doğru yürüyüşe geçmişti. Asayiş güçlerinin engellemelerine rağmen telleri aşan halk, askeri üssüne ulaşıp, Türk askerlerinin üsleri boşaltarak Güney Kürdistan’dan çıkmasını istemişti. Üsteki çok sayıda aracı, tank ve seyyar çadırları ateşe vermişti.

Duhok halkının bu protestosuna ilişkin 98 habere Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 27.01. 2019 tarihli kararla erişim engeli getirildi.

Cumhurbaşkanlığı talebiyle başlatılan soruşturma kapsamında getirilen erişim engeli kararı 6 Haber sitesi, 79 Twitter paylaşımı, 7 Facebook paylaşımı ve 6 youtube paylaşımını kapsıyor.

Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen kararda şunlar belirtildi:

İnternet adreslerindeki terörü öven şiddette ve suça teşvik eden kamu düzeninin ve milli güvenliği tehdit eden, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesine bağlı olarak içeriğin çıkarılmasına/erişimin engellemesine dair idari kararının, 5651 sayılı Kanunun 8/A maddesinin 2. fıkrası uyarınca Kurumuna Kararın ve evrakların gereği için Bilgi Teknolojileri ve iletişim gönderilmesine, Dair dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda 7 gün içinde Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğine itirazı kabil olmak üzere evrak üzerinde yapılan inceleme sonunda karar verildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar