DAD Ankara Şube’de 2 Temmuz anma etkinliği

DAD Ankara Şube’de 2 Temmuz anma etkinliği

2 Temmuz Sivas Katliamı’nın 27. yılında DAD Ankara Şubesi resim sergisiyle katliamda ölümsüzleşenleri andı.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şube’de Sivas Katliamı’nın 27. yıl anması kapsamında düzenlenen resim sergisinde aynı zamanda müzik dinletisi ve basın açıklaması yapıldı, konukların konuştu ve çerağ yakıldı.

Anmaya; Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan ve derneğin Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Özgür Kaplan, Sivas’ta ölümsüzleşenlerin aileleri, Barış Anneleri, Dersim-Der Ankara Şube Başkanı Yaşar Kılavuz, Divriği Kültür Derneği Başkanı Nurullah Ünsal, AKA-Der, Alınteri temsilcileri katıldı.

Anma etkinliğinde açılış konuşmasını DAD Ankara Şube Eş Başkanı Mustafa Karabudak, basın açıklamasını ise DAD Ankara Şube Eş Başkanı Meral Gökkuş yaptı.  Basın açıklamasının ardından konuklara söz verildi daha sonra müzik dinletisi yapıldı.

Etkinlik resim sergisine gelen ziyaretçilerle sohbetle devam etti.

Resim sergisi ve etkinlik sürecinde fizik mesafe ve hijyene dikkat edildi.

DAD Ankara Şube’deki resim sergisi yarın akşama kadar gezilip görülebilir.

‘Devlet katliama müdahale etmeyerek suç işledi’

Etkinlikle okunan basın açıklamasında Madımak Oteli’nde siyasal dinciler ve derin yapıların da görev aldığı katliamda 33 yurttaşın hayatını kaybettiği belirtilerek, “Katliamı insanlar televizyonlardan canlı izledi ya da izlettirildi. Uzun süre müdahale edilmedi. Her olaya müdahale edebilen devlet katliama müdahale etmeyerek suç işledi. Halen topluma karşı bu suç kabul edilmemiş, yüzleşilmemiştir.” denildi.

Koçgiri, Dersim, Malatya, Çorum, Maraş, Sivas, Gazi

Türkiye’de siyaset düzenlemesinin devletin kendini Türk, İslam ve Hanefi olarak tanımlamasıyla belirlendiği, bu çeperden uzaklaşanların ya da tanımlanmış kimliğin dışına çıkma süreçlerinin katliamlarla yanıtlandığı belirtildi. Bu gerçeğin, Koçgiri, Dersim, Malatya, Çorum, Maraş, Sivas, Gazi katliamlarında açıkça izlenebileceği kaydedildi.

Kürtler ve Aleviler, Anadolu çoklu kimlik yapısı, inşa edilmek istenen tekçi kimlik ve din çeperine alınarak kitlesel katliam ve asimilasyon süreçlerine tabi tutulmuştur. Anadolu ve Mezopotamya halklarının kültürel, inançsal, kimlik yapıları talan edilmiş, tarihi zenginlikleri imha edilmiştir. Coğrafyasına el konulmuştur” denilen açıklamada, ‘93 Sivas Katliamı’nın da bu çeperde düşünülmesi gerektiği vurgulandı.

‘Halklar arasında nifak tohumları ekilmiştir’

Koçgiri Katliamı ve Ermeni Katliamı ile halk sürgün edilmiş. Coğrafyanın demografisi değiştirilmiş. Halklar arasında nifak tohumları ekilmiştir. İkame edilen nüfus, ırkçı ve siyasal dinci ihtiyaca göre, o coğrafyaya ait olmama korkuları ile merkezi ideolojiye göre inşa edilmiştir. Davalar zaman aşımına uğratılmış. En son Sivas Katliamı faili Ahmet Turan Kılıç Cumhurbaşkanın affetmesiyle serbest kalmıştır. Bu durum katliama yaklaşımın resmi görüşünü kahredici bir şekilde önümüze koymuştur.” denilen açıklamada, haksızlık yapanların asla abat olamayacağı vurgulandı.

Mezarlara talan politikası paramiliter bir politikadır” denilen açıklamada, halklara bu yaklaşımın anayasal olarak da devletin varlığını boşa düşüren bir durum olduğu belirtildi.

Açıklama Sivas’ta hayatını kaybedenlere “Topraklarımıza ve hakikatlerine bağlı kalacağımıza ikrar veriyoruz” sözleriyle bitti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar