Dardanel gibi Kerevitaş da karlarını katladı!

Dardanel gibi Kerevitaş da karlarını katladı!

Çok sayıda işçinin koronavirüs kapmasına rağmen fabrikayı kapatmayıp, işçileri çalışma kampı modeliyle çalıştıran Dardanel 2020’deki cirosunun yüzde 96 oranında arttığını açıklamıştı. Aynı şey Ekim ayında virüs nedeniyle hayatını kaybeden işçi Ahmet Durmalar’ın çalıştığı Bursa’daki Kerevitaş için de geçerli, şirket karlarını katladı!

Koronavirüsün bir işçi sınıfı hastalığı olduğu, sanayi üssü niteliğindeki il ve bölgelerde salgının agresif bir şekilde yayılıyor olmasından da anlaşılıyor. Tek dertleri çarkların dönmesi, kar oranlarının düşmemesi olan patronların fabrikalarda vaka sayıları yüzlerle ifade edilirken bile üretime ara vermeyip işe, kalan işçilerin iş yükünü de ağırlaştırarak devam ettikleri, üretim baskısının işçi kıyımı tehdidiyle alıp başını gittiği sayısız örnekle gündeme gelmeye devam ediyor.

Bir sanayi üssü olan Bursa’da olup bitenler bu gerçeğin toplam tablosunu verir nitelikte. Ekim ayının başında bu kentteki Delphi Aptiw fabrikasında 15 gün içinde üç işçi virüsten hayatını kaybetmişti. 16 Ekim’de de dondurulmuş sebze-meyve ve unlu mamuller üretimi yapan Kerevitaş’ta işçi Ahmet Durmalar hayatını kaybetmiş, fabrikada salgının yayıldığı, yönetimin vakaları işçilerden sakladığı, üretim baskısına tepki gösteren işçilerin tazminatsız işten atılmakla tehdit edildikleri, örgütlü olan Öz Gıda-İş’in tüm bu olup biteni adeta seyrettiği gündeme gelmişti.

Bu süreçte ciddi karlar yaptığı bilinen gıda sektöründe çarkların nasıl döndürüldüğü Çanakkale Darnel’deki gelişmelerle de görülmüştü. Salgının yayılması karşısında üretimi durdurmak bir yana, işçiler çalışma kampı modeliyle fabrikaya kapatılmıştı bu fabrikada. İşçiyi köle kamplarına kapatırcasına çalıştıran bu Dardanel’in 1 yıllık cirosunu yüzde 96 oranında arttırdığı açığa çıkmış, Dardanel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen, “2020 yılı bizim için gerçekten çok önemli, tarihi bir yıl. Burada sadece satışlardan bahsetmiyoruz. Biz Dardanel olarak finansal açıdan artık farklı bir yerdeyiz” sözleriyle bu gerçeği ifade etmişti.

Aynı şey işçi Ahmet Durmalar’ın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği, onlarca işçinin koronavirüs kaptığı Keevitaş fabrikası için de sözkonusu. Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada 2020 yılı ilk 9 aylık konsolide cirosunun, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,4 artışla 2,16 milyar TL olduğunu bildirdi.

Kısacası pandemiyi her açıdan fırsata çeviren ama ille de sömürü politikalarını derinleştirmenin aracı kılan patronlar karlarına kar katarken, işçinin payına hastalık, ölüm, işsizlik düşmeye devam ediyor.

Kapitalizmin o vampir sureti tüm çıplaklığıyla kendisini konuşturuyor!

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar