Dardanel’de çarkların dönmesi için ‘kapalı çalışma sistemi’!

Dardanel’de çarkların dönmesi için ‘kapalı çalışma sistemi’!

Çanakkale’deki Dardanel’de 3 ayrı bölümden 40’tan fazla işçi korona oldu, diğer işçilere test yapılmadı, çarklar dönmeye devam etti ve İl Sağlık Müdürlüğü kararıyla üretimde kesinti olmasın diye “kapalı sistem çalışma” denilen izole üretim biçimine geçildi!

Patronlar birer bulaş üssü olan fabrikalarda üretimin kesintisizce devam etmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Haziran ayında imalat sanayinde meta üretiminin bir önceki aya göre 3.4 artış gösterek yüzde 66.0 düzeyine çıkmasının sırrı da burada. Onlarca işçi koronavirüsle enfekte olurken bile fabrikadaki çarkların tüm hızıyla devam etmesi, temas eden işçilere test yaptırılmaması ve temaslıların bile işe çağrılmasıyla sağlanabiliyor bu.

Çanakkale’deyse buna yeni bir “model” eklendi. Binden fazla işçinin çalıştığı vahşi sömürü yöntemleriyle ünlü Dardanel fabrikasında 3 ayrı bölümden 40’tan fazla işçi enfekte oldu. Fabrikadaki hemen tüm işçilerin enfekte olma riskine rağmen ne üretim durduruldu ne de test yapıldı. Bizzat İl Hıfzıssıhha Müdürü’nün deyimiyle “kapalı çalışma sistemine” geçildi. Buna göre işçiler 14 gün boyunca fabrika sahasında ve konaklama alanlarında gözetimli karantinaya alınacak. Bu sırada fabrikada çalışmaya devam edecek!

Bu uygulamanın sadece Dardanel’e has bir uygulama olmadığı, Çanakkale’deki diğer fabrikalarda da aynı modelin kullanıldığı ve işçilerin işsizlik korkusuyla ses etmedikleri belirtiliyor.

MÜSİAD’ın izole üretim üslerinin fiili uygulaması buna denir!

Dardanel’den tam bir OHAL bildirimi!

Dardanel yönetimi tarafından işçilere gönderilen yazıda da bu uygulama İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu’nun kararına dayandırılarak şöyle izah edildi:

Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu kararı doğrultusunda Çanakkale fabrikamızda çalışan tüm personelimiz 14 gün gözetimli karantina altına alınmıştır. Yıllık izinde olan personelimizin izinleri iptal edilmiştir. Resmi sağlık raporu olmayan personellerimizin de işbaşı yapması zorunludur. Covid temas etkisi ihtimaline karşı kişilere verilen ev izolasyonu da bu uygulama ile birlikte kaldırılmıştır ve gözetimli karantina kapsamına alınmışlardır. Bu doğrultuda 27 Temmuz 2020-9 Ağustos 2020 Pazar tarihleri arasında çalışanlarımızın sadece fabrika sahasında ve belirlenecek olan konaklama yerlerinde bulunmasına izin verilmiştir.

Kolluk nezaretinde uygulanacak, uymayana ceza verilecek!

Karara uymayan işçilere yetkili merciler tarafından 3150 TL idari para cezası uygulanacağı belirtilen yazıda, “Kolluk kuvvetleri tarafından konaklama yerlerine gelmeleri sağlanacaktır. 14 günlük süre zarfında konaklama, yemek ve servis hizmetleri şirketimiz tarafından karşılanacaktır. 27 Temmuz Pazartesi mesai çıkış saati ile birlikte personelimizin konaklama yapılacak olan yurtlara sevkleri ve yerleşim işlerine başlanacaktır. Niyazi Önen Gıda üretimi şu anda faaliyet göstermediğinden dolayı gelişmelere göre daha sonradan bilgilendirilecektir” ifadeleri yer aldı.

İl Sağlık Müdürü: Kapalı sistem çalışma

Çanakkale Aynalı Pazar gazetesi ise yaptığı haberde İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı’nın görüşüne yer verdi. Taşçı’nın söyledikleri de fabrikada üretimin devam edeceğini doğruluyor: “Dardanel Önentaş Gıda için alınmış bir karantina kararı yoktur. Burada iki kavram karıştırılıyor. Halkımız boşuna panik yaşamasın. Endişeleri gidermek amacıyla; Dardanel tesislerinde kapalı sistem çalışma uygulamasına karar verildi. Bu sistemde işçiler hazırlanacak yurtlarda kalacaklar bir süre ve çalışmalarına devam edecekler. Yapacağımız kontroller sonrasında yine normal çalışma düzenine geçebilirler. Bu sistem sadece tedbir amaçlıdır” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar