‘Davos’ protestolar eşliğinde başladı

‘Davos’ protestolar eşliğinde başladı

İsviçre’nin Davos kentinde 50. düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF), iklim değişikliği protestolarıyla başladı

YAŞANACAK DÜNYA

İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) 50’ncisi protestolar eşliğinde başladı.

İngiltere Başbakanı Boris Jonhson ve Fransa Başbakanı Emmanuel Macron’ın katılmadığı zirveye, bu yıl aralarında ABD Başkanı Donald Trump,, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Guiseppe Conte’nin olduğu çok sayıda ülkeden başkan ve başbakanlık düzeyinde katılım var.

Zirvede konuşan ABD Başbakanı Donald Trump ise bir taraftan ABD’nin ekonomisi ile övünürken, diğer tarafından çevrecileri hedefine aldı. Trump, klima aktivisti Greta Thunberg’in de olduğu salonda, çevrecilerin iklim değişikliğine dönük tepkilerini “kötülük peygamberleri” diyerek eleştirdi.

İklim aktivisiti Greta Thunberg ise burjuva devlet ve hükümetlerinden fosil enerjilere yatırım yapmaktan vazgeçmeleri çağrısında bulundu. Zirvede yaptığı konuşmada Thunberg, “Evimiz halen yanıyor” dedi. Trump ve diğer yöneticileri uyaran 17 yaşındaki genç aktivist, “(eğer bir şey yapmazsanız) Çocuklarınıza neden hiçbir şey yapmadan vazgeçtiğinizi anlatacağız. Benim kuşağım mücadele etmeden vazgeçmez” dedi.

WEF’e karşı İsviçre’nin Landquart kentinden Davos’a Pazar günü 3 günlük yürüyüş başlatan çevrecilerin eylemi devam ediyor. Öte yandan, 24 Ocak’a kadar İsviçre’nin birçok kentinde WEF’e karşı eylemler gerçekleştirilecek.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar