“Davutpaşa’yı unutmadık, unutturmayacağız”

“Davutpaşa’yı unutmadık, unutturmayacağız”

Aileler, vicdanı olan herkesi 21 işçinin hayatını kaybettiği patlamanın temyiz davasının takipçisi olmaya davet etti

Davutpaşa’da 31 Ocak 2008 tarihinde 21 kişinin hayatını kaybettiği, 115 kişinin de yaralandığı maytap atölyesi patlamasına ilişkin davanın Yargıtayın bozma kararının ardından Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma öncesi Adalet Arayan İşçi Aileleri basın açıklaması gerçekleştirdi. Yargıtay kararı üzerine görülen ikinci duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapan aileler “Davutpaşa’yı unutmadık, unutturmayacağız” pankartı açtı.

Basın açıklamasında aileler, verilen cezaları yeterli bulmadıkları ve Belediye Başkanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bölge Müdürü hakkında verilen beraat kararını kabul etmeyerek mahkeme kararını temyiz ettiklerini ifade ettiler.

Dava süreci aktarıldıktan sonra aileler, vicdanı olan herkesi davanın takipçisi olmaya davet etti:

“Aileler ile vekillerin temyiz taleplerini ve Yargıtay Başsavcılığının tebliğnamede belirttiği hususları göz ardı ederek kısmen bozma kısmen onama kararı verdi. Buna göre bina sahiplerinin cezaları onandı. Belediye yetkililerinin aldıkları cezalarının düşürülmesi, belediye yetkililerinde 5 yıl ceza alan bir sanığın suçu, taksirle ölüme sebebiyet vermeden görevi kötüye kullanmaya çevrilerek vasfı değiştirildi. Suç için zaman aşımı süresinin dolmuş olma gerekçesiyle düşürülmesi, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ile İstanbul Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bölge Müdürü Atakan Tanış hakkında verilen beraat kararının onaylanması, İSKİ ve BEDAŞ yöneticileri hakkında ise dava açılması gerektiği şeklinde karar verildi.

 

Aileleri ve vekilleri olarak yetersiz bulsak da Yargıtay kararına karşı yerel mahkemenin önceki kararına, özellikle belediye yetkilileri ile vermiş olduğu kararında direnmesini talep ediyoruz. Davetimiz, vicdanım var, insanım diyen herkesedir.” dedi ve ekledi: “Bütün sorumluların yargılanmasını istiyoruz.”

 

Ne olmuştu?

Davutpaşa Çifte Havuzlar Caddesi’ndeki Şişecam Fabrikası yanındaki 5 katlı bir iş merkezinde buhar kazanının patlaması sonucu bina çökmüş, enkaz altında kalan 21 kişi hayatını kaybetmişti.

Patlamada hayatını kaybeden işçiler; Aslan Doğan (35), Gülhan Çabuk (31), Haciyev Sehriyar Recepoğlu (24), Halit Alkan (22), Hasan Akhun (26), Heybettullah Güleç (18), Hüseyin Tayranoğlu (38), Kadir Cesur (33), Kazım Nişli (17), Lezgi Şimşek (43), Mehmet Coşkun (28), Metin Erdoğan (39), Niavroz Mamadov, Orhan Saday (26), Ömer Boyraz (20), Ömer Vural (44), Semra Bakkal (37), Sevdat Çelik (22), Yaşar Kara (37), Zübeyir Bal (46)


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar