Demirel ve Mavioğlu hakkında ceza talebi

Demirel ve Mavioğlu hakkında ceza talebi

“Bakur (Kuzey)” belgeselinin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu hakkında açılan davanın duruşmasında savcı ceza talebinde bulundu

‘Çözüm süreci’nde çektikleri “Bakur (Kuzey)” filmi nedeniyle Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu hakkında açılan davanın üçüncü duruşmasında savcı ceza talebinde bulundu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla 2013 yılında geri çekilme kararı alan PKK’nin bu sürecini konu alan “Bakur (Kuzey)” isimli belgeselin yönetmenleri Çayan Demirel ile Ertuğrul Mavioğlu hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 5’er yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın üçüncü duruşması Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü

Duruşmada mütalaasını sunan savcı, Demirel ve Mavioğlu’nun cezalandırılmalarını talep etti. Savcı, fiilin basın yoluyla işlenmesi nedeniyle cezada artırıma gidilmesini talebinde de bulundu. Savcının mütalaasına karşı savunma yapan Av. Meral Hanbayat, “Bu davayla birlikte ilk kez sanatsal ifade özgürlüğünün sınırlarını tartışıyoruz ve savunmak zorunda kalıyoruz. Şimdiye kadar hiçbir yönetmen yaptığı film nedeniyle ağır ceza mahkemesinde yargılanmamıştı. Bu İran gibi ülkelere özgü bir yöntem” dedi.

Avukatların ayrıntılı savunma için ek süre talebinde bulunduğu mahkeme bir sonraki duruşmayı 3 Nisan 2019 tarihine erteledi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar