‘Demokrasi Buluşması’nda Veli Saçılık darbedilerek, gözaltına alındı

‘Demokrasi Buluşması’nda Veli Saçılık darbedilerek, gözaltına alındı

HDP’nin ‘Demokrasi Buluşmaları’ kapsamında Ulucanlar Cezaevi önünde yapmak istediği basın açıklamasına polis engel oldu, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Veli Saçılık’ı darbederek gözaltına aldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Demokratik Mücadele Programı kapsamında başlattığı “Demokrasi Buluşmaları”nın ilkini Ulucanlar Cezaevi Müzesi önünde gerçekleştirmek istedi.

Buluşma öncesinde Müzeye dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi’ne açılan tüm yollar kapatıldı, çevreden geçen vatandaşlar müdahale edilerek uzaklaştırıldı, parklarda oturanlar kaldırıldı, gazetecilere turkuaz basın kartı dayatması burada da tekrarlandı, kimsenin cezaevi önüne gitmesine izin verilmedi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Veli Saçılık, darp edilerek gözaltına alındı.

Polis sadece milletvekillerinin müze önüne gitmesine izin verdi. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve yanındaki milletvekilleri haber yapmaları engellenen gazetecilerden ikisinin çekim yapması için açıklama yapacakları alana alınmasını sağladı. Polisin gazetecilere, “Ben sizin basın özgürlüğünüze bir şey demiyorum, ama çekim yapamazsınız” demesi dikkat çekti!

Burada açıklama yapan Başaran, hak ve özgürlüklere dönük saldırıların yoğunlaştığını belirterek, bugün sabah Diyarbakır’da kadın gazetecilere dönük operasyona ve Ulucanlar Cezaevi önünde darbedilerek gözaltına alınan Veli Saçılık’a işaret ederek, “Ulucanlar Cezaevi’nde insanlar bir çok işkence ile yüz yüze kaldı. Direnenler bu ülkede özgürlük mücadelesi yürüten 19 insan idam edildi. Binlerce insan bu cezaevinde işkenceden geçirildi. İşkence sesleri bütün Türkiye’de yankılandı. Bütün bu ülkeyi Ulucanlar Cezaevine,  Amed Cezaevi’ne çevirmek isteyenlere karşı bizler tıpkı döneminde mücadele edenler gibi mücadele etmeye devam edeceğiz. Siz bu ülkede anti demokratik uygulamalarla faşizan yöntemlere bu ülkeyi yönetebileceğinize inanabilirsiniz ama bilin ki Türkiye toplumun halkları AKP MHP ittifakının utanç yüzünü çok iyi görmektedir.” diye vurguladı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar