Dereli’nin oğlu: Önce dövdüler, sonra katlettiler

Dereli’nin oğlu: Önce dövdüler, sonra katlettiler

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere Beldesi Awyan (Duranlar) köyünde 29 Ekim’de evinin 50 metre ilerisinde bulunan ahırda at ve tayına bakmaya giden Şerali Dereli (61), köyün çevresinde bulunan askerlerin açtığı ateş sonucu katledildi. Oğlu, babasının önce dövüldüğünü, sonra canavarca katledildiğini belirtti

Kürt köylülerine dönük saldırganlığın bu seferki adresi Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere Beldesi Awyan (Duranlar) köyü. Van Çatak’ta 50 ve 55 yaşlarındaki Osman Şiban ve Servet Turgut isimli köylüler 11 Eylül’de işkenceyle gözaltına alınıp, bindirildikleri helikopterden atılmıştı. Olayın ardından Servet Turgut tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiş, Osman Şiban da yaraları ve kaybettiği hafızasıyla hayatta kalmıştı! Bu işkence ve cinayetin üzerinden çok zaman geçmeden bu sefer de 29 Ekim’de Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere Beldesi Awyan (Duranlar) köyünde 61 yaşındaki Şerali Dereli askerlerce dövüldükten sonra katledildi.

‘Bu bir vahşettir’

Sırtından yediği kurşunla katledilen Dereli’nin oğlu Sultan Ali Dereli, yaşananları Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Müjdat Can‘a anlattı. Dereli, “Köyde 5-6 ev kalıyoruz. 29 Ekim tarihinde köyün 50 metre ilerisinde ya vardı ya yoktu. Babam her zaman oraya gidiyor ve bağlı olan atlarını ahıra koyuyordu. O Gün yine saat 18.00’de atlarını ahıra koymaya gidiyordu. Orada askerler canavarca tarayarak, atı ve tayı ile birlikte katlediyorlar. Bu bir vahşettir” dedi.

‘Babam sağken darp ediliyordu’

Annesiyle birlikte olay ardından babasının katledildiği noktaya gitmek istediklerini ancak askerlerce engellendiklerini dile getiren Dereli, “Binbaşı olan asker bize bir askerin yaralı olduğunu söyledi. ‘Biz askerimiz yaralı olduğu için geldik. Bir sıkıntı yok’ dedi. Ben ise babamın atını oraya götürdüğünü söyledim. Silah sesleri geldi. Babama bir şey yaptıysanız söyleyin dedim. O esnada da ‘Dur, sakin ol, neden böyle yapıyorsun’ gibi sesler geliyordu. Babam o süre zarfında sağdı. Babam sağken darp ediliyordu. İlk önce dövdüler, sonra canavarca katlettiler. Bu bir vahşettir, başka bir şey değildir” diye konuştu.

Aileye ateş açıldı

Olay sırasında kendilerine de ateş açıldığını söyleyen Dereli, “Sonra köylüler geldiler, biz asker engelini aştık ama yine cenazeyi bulamadık. Atın vurulduğu yere baktık, babam orada değildi. Oradan kaldırıp 100-200 metre ilerisine babamı götürmüşlerdi. Oraya bırakmışlardı” şeklinde anlattı.

‘Sorumlular yargılanmalı’

Babasının evinin 50 metre ilerisinde olduğunu ve yanında silah benzeri bir şeylerin olmadığını belirten Dereli, babasının göz göre göre katledildiğini söyledi. Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen Dereli, “Babamı katledenlerin sorumluları yargılanmalıdır. 60 yaşındaki babamı niçin katlettiler? Babam ne yaptı?” diye sordu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar