Dersim’de 30 bölge boşaltılıyor!

Dersim’de 30 bölge boşaltılıyor!

Dersim Valiliği İl Jandarma Komutanlığı’nın talebiyle 30 alanı “özel güvenlik bölgesi” ilan etti, köylülerin evlerini boşaltması istendi!

Dağını taşını yaktıkları, köylerini boşalttıkları Dersim yine hedefte ve köylülere bir kez daha evlerini terketmeleri buyuruluyor. Bu sefer de ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edilen 30 bölgenin boşaltılması için muhtarlara bildirimde bulunuldu ve köylülerin evlerini terk etmesi istendi.

Dersim merkez ile Ovacık, Nazımiye, Pülümür ve Hozat ilçelerinin kırsalında bulunan 30 bölge için 1-15 Temmuz tarihleri arasında yasak kararı alındı. Tunceli İl Jandarma Komutanlığı’nın talebiyle Tunceli Valiliği’nin aldığı kararla, 30 alan özel güvenlik bölgesi olarak ilan edildi. 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ve 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu gereğince alınan karar, İl Jandarma Komutanlığı tarafından köy muhtarlarına tebliğ edildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, kararda, yasağın ilan edilen alanlarda bulunanların bölgeyi terk etmeleri isteniyor. Özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerler şöyle:

Merkez: Balideresi, Kutudere, Kurutlu Dere, Tapantepe, Karameşe, Baylık/Körtepeleri bölgeleri.

Nazımiye: Dokuzkayalar, Tavuklu/Doğantaş bölgeleri.

Ovacık: Balkayalar, Kazanç Mah., Gayretbaba, Yağışlı Mah., Doğanca/Aktaş Deresi, Sincikyayla, Maden Deresi, Karadere, Yarpuzlu Mah., Ali Geçidi Sırtı, Eroğlu Mah., Mercan Dağları, Kıran Deresi, Kınıkan Tepe, Golan Yaylası, Eğerci Mah., Aslıca Köyü bölgeleri.

Hozat: Beyazdağ, Kinzir Ormanları, Çığırlı Yaylası bölgeleri.

Pülümür: Kızılmescit Köyü bölgesi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar