Dersim’de miting öncesinde eylem yasağı!

Dersim’de miting öncesinde eylem yasağı!

Dersim’de Gülistan Doku ve son dönemde kentte açığa çıkan cinsel şiddet olaylarına karşı yarın düzenlenecek miting öncesinde Valilik, 15 günlük eylem yasağı koydu!

Kadın katillerini, çocuk istismarcılarını, tacizci ve tecavüzcüleri; olup bitenleri örtbas etmeye çalışarak adeta koruyan, günlerdir haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’yu bulmak için çaba harcamak yerine olaya intihar süsü vermek için uğraşan devlet aklı, Dersim’de 15 günlük eylem yasağı ilan etti.

Dersim halkının Gülistan Doku ve son dönemde kentte açığa çıkan cinsel şiddet vakalarına karşı düzenlemek istediği miting öncesinde Tunceli Valiliği 16- 30 Ocak tarihleri arasında “İlimizde sağlanan huzur ve güven ortamından rahatsızlık duyan müzahir kitlelerce günümüzde meydana gelen üzücü hadiseler çeşitli propaganda yöntemleriyle gerçeğe aykırı bir şekilde kullanıp kamuoyunun tepkisini ortaya çıkarmak ve bunu canlı tutmak amacıyla sık sık sokak eylemleri gerçekleştirmeye çalışıldığı görülmektedir” gerekçesiyle eylem yasağı koydu!

5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi 2. Sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Gülistan Doku için öğrenci arkadaşları tarafından eylemler devam ettirilirken, Gülistan’ın bulunması ve son haftalarda kentte açığa çıkan cinsel şiddet vakalarına karşı yarın ‘Çocuklarımıza sahip çıkmak için’ mitingi yapılacağı duyuruldu.

Tunceli Valiliği ise bugün yaptığı açıklama kentte, vali ve kaymakamlığın uygun gördüğü eylemler dışında tüm etkinlik ve eylemlerin 16 Ocak- 30 Ocak tarihleri arasında yasaklandığını duyurdu. Valilik açıklamasında şöyle denildi:

İlimizde sağlanan huzur ve güven ortamından rahatsızlık duyan müzahir kitlelerce günümüzde meydana gelen üzücü hadiseler çeşitli propaganda yöntemleriyle gerçeğe aykırı bir şekilde kullanıp kamuoyunun tepkisini ortaya çıkarmak ve bunu canlı tutmak amacıyla sık sık sokak eylemleri gerçekleştirmeye çalışıldığı görülmektedir. Bu grupların, etkinliklerde son günlerde ilimizde meydana gelen asayişe müessir olaylar üzerinden kışkırtıcı eylem ve söylemlerle kişi, kurum ve kuruluşları hedef haline getirerek halkı kin ve düşmanlığa sevk ettikleri ve toplum psikolojisinde infiale neden olacak şekilde algı oluşturmaya çalıştıkları bilinmektedir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar