DEV TEKSTİL üyesi yedi işçi tutuklandı

DEV TEKSTİL üyesi yedi işçi tutuklandı

4 Ekim’de Çorlu ve Çerkezköy’de gözaltına alınan 17 DEV TEKSTİL üyesi işçi 8 gün sonra mahkemeye çıkarıldı, yedisi hakkında keyfi gerekçelerle tutuklama kararı verildi

4 Ekim’de Çorlu ve Çerkezköy’de yapılan ev ve sendika binası baskınlarında gözaltına alınan DEV TEKSTİL üye ve yöneticileri ile Bağımsız Kadın Birliği çalışanları sekiz günlük keyfi gözaltından sonra dün Adliyeye çıkarıldı, gözaltına alınan 17 kişiden dördü keyfi gerekçelerle tutuklandı.

İlk önce 4 gün gözaltı süresi alınan 17 devrimci için daha sonra 4 gün daha alınmıştı. Dün çıkarıldıkları savcılık ve mahkemede de saatlerce bekletilen devrimcilerden yedisi keyfi gerekçelerle tutuklandı.

Tutuklama gerekçeleri demokratik haklarının kullanımından ibaret.

DEV TEKSTİL tarafından yapılan açıklamada gerekçeler şöyle anlatılarak, “Sunulan gerekçeler saldırının sınıf mücadelesini engellemeye dönük olduğunu gösteriyor” denildi:

Gerekçe olarak, sendikamızın ve Bağımsız Kadın Birliği’nin Trakya bölgesinde yürüttüğü faaliyetler gösterildi. Sendikamızın gerçekleştirdiği piknik, 1 Mayıs mitingine katılım, 8 Mart mitingine katılım, çeşitli yayın evlerinden çıkmış Kültür Bakanlığı bandrollü, kitapları bulundurmak, eşinden şiddet görmüş kadınlara yardım amaçlı kermes vb. yapmak… Yasadışı örgüt faaliyeti olarak görüldü. Bu gerekçelerle tutuklama ve adli kontrol saldırısı devreye sokuldu… Sunulan gerekçeler saldırının sınıf mücadelesini engellemeye dönük olduğunu gösteriyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar