Devlet kadın cinayetlerinden bihaber!

Devlet kadın cinayetlerinden bihaber!

Cumhuriyet muhabiri CİMER üzerinden 2000 yılından bu yana yaşanan kadın cinayetleri, şiddet, çocuk istismarı verilerini istedi, konunun esas muhatabı olan bakanlık da İçişleri Bakanlığı ve EGM de yanıt vermedi, veremedi!

AKP’li devletin kendi ideolojik-siyasi-kültürel yaklaşımıyla körüklediği kadın cinayetleri konusundaki duyarsızlığını yaşayıp görüyoruz. Bu duyarsızlığın boyutları bu sefer de cinayetlerle ilgili bilgi istenmesi karşısında takınılan tutumla açığa çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi muhabirinin CİMER üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan istediği veriler konunun doğrudan muhatabı olan bu Bakanlık tarafından veril(e)meyerek, konu İçişleri Bakanlığı’na pas edildi. İçişleri Bakanlığı da kendisine gönderilen topu Emniyet Genel Müdürlüğü’ne havale etti. Bu son adres de konuya ilişkin verilere dökülmüş bir çalışma olmadığı gerekçesiyle talebe olumsuz yanıt verdi.

Emine Bulut ve Özgecan Aslan gibi geniş toplumsal kesimlerin tepkisiyle karşılanan cinayetler karşısında duyarlılık tiratları çeken, bu gösterisinde bile ne yapıp edip başka adreslere yumruk sallamaktan vazgeçmeyen siyasi iktidarın kadın cinayetleri konusundaki karinesi bu yanıtsızlıkla bir kez daha açığa çıkmış oldu. Bu yanıtsızlık, o tiratların sahteliğinin de teyididir.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre gazetenin muhabiri CİMER üzerinden Bilgi Edinme Yasası uyarınca yaptığı talepte, “2000 yılından bu yana kaç kadın cinayete kurban gitti. Yıllara göre dağılımı nedir? Ayrıca kaç çocuk öldürüldü? Ayrıca yıllara göre şiddete maruz kalan kadın sayısı kaçtır” sorularını yöneltti.

Sorunun pas edildiği son adres olan Emniyet Genel Müdürlüğü Koordinasyon ve Harekât Daire Başkanlığı, bilgi edinme talebini, talep edilen bilgilerin 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 7. maddesi kapsamına girdiğini savunarak reddetti.

7’inci maddede bilgi edinme başvurusunun, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olması gerektiği ifade edilerek “Kurum ve kuruluşlar, ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler. İstenen bilgi veya belge, başvurulan kurum ve kuruluştan başka bir yerde bulunuyorsa, başvuru dilekçesi bu kurum ve kuruluşa gönderilir ve durum ilgiliye yazılı olarak bildirilir” denildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar