Devletin depremdeki ilk işi: Soruşturma açmak!

Devletin depremdeki ilk işi: Soruşturma açmak!

Devletin deprem sonrası yaptığı açıklamalar durumun ciddiyetinin kavranmadığı ve önlemler konusunda somut bir planın olmadığını gösterdi. Yapılan ilk işlerden biriyse; sosyal medyada paylaşım yapan kişilerle ilgili soruşturma açmak oldu!

Deprem Fonu’nun iç edilmesiyle ilgili gıkını çıkarmayan AKP’li devlet bu sefer de yanıltmayarak depremle ilgili sosyal medyada paylaşımlarda bulunan kişilerle ilgili soruşturma başlattı. Kenti beton yığınına dönüştüren, herhangi bir deprem anında kullanılabilecek tüm toplanma alanlarını yandaş müteahhitlere peşkeş çeken bu iktidarın aklına gelen ilk şey, en azından bu noktada önlemler almak ve olayın ciddiyetine uygun bir planlamaya gitmek yerine soruşturma açmak oldu!

İstanbul Valiliği ekipleri dün yaşanan 6 şiddetindeki deprem hakkında bilgilendirme yayınladı. Valilik açıklamasında sosyal medya paylaşımları hakkında inceleme başlatıldığı belirtildi.

9 ilçede 14 okulun 1 gün süreyle tatil edildiğini belirten Valilik, sosyal medya paylaşımları dolayısıyla da soruşturma başlatıldığını açıkladı:

Dün gece saatlerinde sosyal medya ve çeşitli sosyal ağlarda depreme ilişkin asılsız bilgi ve ses kayıtları paylaşanlar hakkında, adli ve idari makamlarca gerekli yasal işlemler başlatılmıştır.

‘Önlemler ne olacak?’ sorusunun yanıtsız kaldığı açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da sabah yaptığı açıklamada deprem sonrasında yaşanan yaralanmalar, tespit edilen hasarlı binalar konusunda bilgi verdi. “Türkiye’nin her yerinde olası bir deprem için önlemler aldık” diyen Oktay, bu önlemler hakkındaysa herhangi bir bilgi paylaşmadı.

En büyüğü 4.1 olan 188 artçı deprem yaşandığını, okulların tamamının kontrol edildiğini ve 7 bin 46 okulda yapılan detaylı taramada riskli bir durumun tespit edilmediğini, sadece 14 okul için taramanın sürdürüldüğünü ve bu nedenle sözkonusu okullarda eğitime 1 günlük ara verildiğini söyledi.

Hasar tespit sonucu boşaltılan binalarda kalan 34 kişinin ilgili kurumlarca misafir edildiklerini söyleyen Oktay, yaralanan 34 kişinin 24’ünün taburcu edildiği, 10’unun tedavisinin sürdüğünü ifade etti.

“AFAD ihbar hattına gelen hasarlı bina sayısı 473’tür. Bunların çoğunluğu, basit ölçekte duvarında çatlaklar oluşan binalar” diyen Oktay, durumu oldukça hafife aldıklarını da ele vermek dışında daha fazla da bir bilgi vermedi!

Belli ki parola “depremde herkes başının çaresine baksın!”dı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar