DGD-SEN Arvato’nun İstanbul merkez ofisi önündeydi

DGD-SEN Arvato’nun İstanbul merkez ofisi önündeydi

DGD-SEN, sendikaya üye oldukları için işten atılan üyeleriyle birlikte Arvato Lojistik’in İstanbul merkez ofisi önünde eylemdeydi

H&M, Watsons, Koton, İkea, Madam Coco, Samsung, Flo, Alpima, Media Markt, Bauhause gibi firmaların satışını yapan Arvato Lojistik’ten Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’na (DGD-SEN) üye oldukları için işten atılan 60’dan fazla işçi daralmaya gidildiği gerekçesiyle işten atılmıştı. Daralmaya gitme bahanesini öne süren şirket aynı dönemde 200 civarında işçi alımına gitmişti. Bu süreçte işçiler mafyatik yöntemlerle tehdit edilmiş, sendikadan istifa etmeleri için baskıya maruz kalmıştı.

İşten atılan işçiler ve DGD-SEN, 27 Mart’ta Arvato Balçık ve Deri OSB’deki depoların önünde sosyal mesafeyi gözeten bir eylemle hem işten atmaların hem de içerdeki işçilere e-devlet şifrelerini vermeleri yönündeki baskıların son bulmasını istemişti. Polis içerdeki işçiler hiçbir kurala uyulmadan dip dibe çalışırken; fiziki mesafe gözeterek hakları için eylem yapan işçilere idari cezayla tehdit etmiş, buna da valilik kararını gerekçe göstermişti.

Bu süreçte korona nedeniyle eylemlerine ara veren işçiler ve sendika bugün Arvatov’un Kozyatağı’ndaki Genel Merkezi önünde gerçekleştirdikleri eylemle işçi ve sendika düşmanı tutumdan vazgeçilmesini istedi.

Yaklaşık 1 yıldır depoda sendikal çalışma yürüten, 800 işçinin çalıştığı depoda protokol sözleşmesi yapacak üye sayısına ulaşan DGD-SEN, bir taraftan hukuki süreci takip ederken diğer taraftan da boykot çalışması yürütüyor. Korona salgını nedeniyle ara verdiği eylemlerine de bugün şirketin genel merkezi önünde yaptığı basın açıklamasıyla yeniden başlamış oldu.

Bugünkü eylemden şirket yönetimi sendika temsilcileriyle usulen bir görüşme yaptı. Görüşmede aynı daralmaya gitme nakaratı yinelenirken, muhatap olan müdürün sorulara yanıt veremediği görüldü.

DGD-SEN’in eylemine İnşaat-İş de temsilen katılarak destek verdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar