Diren Ünye!

Diren Ünye!

Ordu’nun Ünye ilçesine bağlı Üçpınar, Yeşilkent ve Çiğdem köylerinde maden arama için sondaj çalışmalarına karşı köylüler yine eylemdeydi

Dün Yeşilkent’te yapılan maden arama sondajı çalışmaları bugün de Üçpınar köyünde uygulanmak istendi. Sabah saatlerinde jandarma eşliğinde bölgeye gelen maden arama şirketi görevlilerine tepki gösteren köylüler yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.

Jandarma, köyün giriş ve çıkışlarını kapatınca köylüler fındık bahçelerinden geçerek sondaj çalışmalarının yapıldığı bölgeye geldi. Burada ikinci bir jandarma barikatı ile karşılaşan köylüler oturma eylemine başladılar. Jandarma ekipleri, köylülere bölgeden ayrılmaları konusunda uyarınca tartışma yaşandı. 

Köylerindeki yolların maden şirketi lehine kapatılmasına tepki gösteren köylülere jandarma müdahale etti. Yirmi beş kişi gözaltına alındı, birçok köylü yaralandı.

Köylüler, daha önce iki kez köylerindeki maden arama sondaj çalışmalarını engelleyip jandarmayı ve şirket görevlilerini bölgeden çıkarmışlardı.

Dün sabah saatlerinde şirket görevlileri jandarma eşliğinde bir kez daha köye geldiler. Köylüler direnince jandarma biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sonucu ise ikisi kadın on köylü gözaltına alındı. 

Bir süre sonra serbest bırakılan köylüler, “Yılmayacağız, eylemimizi yapacağız, doğamızı savunacağız!” dediler.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar