Diyarbakır polisi HDP önünde oturmaları için para teklif etti

Diyarbakır polisi HDP önünde oturmaları için para teklif etti

Diyarbakır polisinin HDP önünde oturan ailelerin sayısını arttırmak için çocukları dağda olan ailelere para teklif ettiği öğrenildi

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün organizasyonuyla getirip HDP İl Binası’nın önüne oturtulan aileler, onca ziyarete, “sanatçı”-“siyasetçi” akınına, havuz medyanın çamur diliyle yaptığı onca propagandaya rağmen beklenen etkiyi yaratmayınca; bu sefer de çocukları dağda olan ailelerin polis tarafından tek tek çağrılarak, parti önündeki nöbete katılmaları için para teklifinde edildiği öğrenildi.

MA’daki habere göre çocuklarının “zorla dağa gönderildiğini” iddia ederek HDP Diyarbakır İl binası önünde oturtulan ailelerin sayısı her geçen gün azalıyor. 3 Eylül’den bu yana emniyetin yönlendirmesiyle HDP önüne gelenlerin sayısı havuz medya tarafından 55 olarak belirtilse de sayı aslında 14’e düştü. Burada oturtulan aileler arasında çıkan tartışma sonrasında, eylemi başlatan Remziye Akkoyun, polis tarafından uzaklaştırıldı.

Gelinen noktada sayı 14’e düşünce, emniyet müdürlükleri ve jandarma karakollarında oluşturulan birimlerin bu sayıyı artırmak için özel bir çalışma içerisinde oldukları öğrenildi.

Para teklif edildi

Emniyete kayıp başvurusunda bulunan ya da çocukları HPG’ye katılan aileleri tespit edip emniyet ve jandarmaya çağıran bu birimin, aileleri HDP Diyarbakır İl Binası önüne gitmeye zorluyor. Bazı ailelere HDP önünde oturmaları karşılığında para teklifinde bulunuldu.

‘İki günde bir emniyete çağrıldım’

Güvenlik nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen bir aile, 2014’de HPG’ye katılan çocukları için 4 Eylül’den bu yana emniyete çağrılarak, kendilerine para teklif edildiğini kaydetti. Konuya ilişkin konuşan baba, “Aileler HDP önünde beklemeye başladığı gün emniyete çağrıldım. Çocuğum için benim de il binasına gidip beklememi teklif ettiler. Reddettim. İki günde bir emniyete çağırdılar. En son bir hafta önce para teklif ettiler. Çocuğum için HDP önünde beklememi söylediler. Kabul etmedim” diye belirtti.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar