Diyarbakır Sağlık Platformu: Performans değil, temel ücret!

Diyarbakır Sağlık Platformu: Performans değil, temel ücret!

Diyarbakır Sağlık Platformu, performans sistemi ve sağlık emekçilerinin taleplerine ilişkin Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi önünde açıklama yaptı.

Her gün en az beş sağlık emekçisinin koronavirüsten enfekte olduğu, şu ana kadar yedi emekçinin hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği, resmi açıklamalara yansıtılmayan günlük vaka sayısının bazı günler 650-700 olmak üzere ortalama 400-450’lere ulaştığı Diyarbakır’da basın açıklaması gerçekleştiren Sağlık Platformu; performans sisteminin yarattığı sorunlara dikkat çekti, kayırmacılıkların, mobbingin, yanlış planlamaların yarattığı sonuçları dile getirerek, “Köle değil sağlıkçıyız! Performans değil temel ücret istiyoruz” dedi.

Diyarbakır Sağlık Platformu’nun Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi önünde yaptığı açıklamada “Köle değil sağlıkçıyız! Performans değil temel ücret istiyoruz” yazılı pankart açıldı, “İnsanca yaşamak, insanca çalışmak istiyoruz”, “Gece nöbetleri iki vardiya sayılsın” dövizleri taşındı.

“Temel ücretler yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalı”

MA’daki habere göre, bölgede koronavirüs vakalarının artarak devam ettiğini kaydeden Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya, sağlık çalışanlarının enfekte olmasından kaynaklı oluşan yükün çalışanları zorladığını söyledi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, sağlık emekçilerinin emeklerinin karşılığını alabilmeleri için temel ücretlerinin, yoksulluk sınırının üstüne çıkartılması gerektiğini belirterek, “Böylece temel ücret artışları herkesin yaptığı işe göre yansıyacak ve emekliliğine de etki edecektir. Performansa dayalı ek ödeme gibi gelir kalemleri geçicidir. Bu tarz ödemelerin sosyal güvenlik haklarına hiçbir yansıması olmamaktadır.

İktidarın bu ayrıcalıklı ve ayrımcı yaklaşımları, yerelde kendini hastane idarelerinde mobing, kayırmacılık, keyfiyetçilik hallerine bürünerek göstermektedir. Selahaddin Eyyubi Hastanesi’nde personel eksikliği olduğu gerekçesiyle çevre ilçelerden geçici görevlendirme ile personel getirilmiş, ancak ilginç olan İlçe Sağlık Müdürlüklerindeki filyasyon ekiplerinde görevlendirilmek üzere Selahaddin Eyyubi Hastanesi’nden geçici görevlendirmelerle personel gönderilmiştir” diye konuştu.

Mobbing ve baskı ile istifaya zorlanıyorlar

Hastane içinde çok fazla keyfi uygulama ve görevlendirmelerle karşılaşıldığını belirten Güldiken, “Örneğin, çalışanların özel hastanelerden aldıkları durum bildirir raporları, kabul edilmemektedir. Genç ve daha aktif çalışabilecek personellerin bir kısmı, pasif görevlere verilmiştir. Sağlık sorunu olduğu gerekçesiyle bir personel eğitim şubesine görevlendirilmiş, ancak sağlık sorunları olan, hatta engelli raporu bulunan başka bir personel, filyasyon ekibine görevlendirilmiştir. Yine sendikamıza üye olan çalışanlara mobing ve baskı yapılarak istifaya zorlanılmaktadır. Tüm bu olumsuz yaklaşımlar iş barışını ve ekip çalışmasını engellemektedir” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da her gün en az 5 sağlık çalışanının virüse yakalandığını kaydeden Güldiken, “7 sağlık çalışanı arkadaşımızı Kovid-19 nedeniyle maalesef kaybettik. Ve tüm bunlar, yetkililerin ihmalleri nedeniyle bu kadar artmıştır. Keyfi, kayırmacı ve ayrımcı yaklaşımları nedeniyle bu kadar artmıştır. Bulaşıcılığı önlenebilir bir hastalığın bu kadar can alması ve yayılmasının en büyük nedeni plansız, öngörüsüz, toplumun taleplerini ve gerçek sorunlarını görmezden gelen yetkililerin yaklaşımlarının sonucudur. Bizler tüm bu olumsuzlukları hep birlikte aşabilmenin yolunun ortak akıl olduğunu, işyerlerinde ve toplumun her alanında olmaya devam edeceğimizi ifade ediyoruz” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar