Diyarbakır’da çok sayıda ev baskını ve gözaltı

Diyarbakır’da çok sayıda ev baskını ve gözaltı

Diyarbakır bu sabaha da aralarında avukatlar, sendika-meslek ve çeşitli kitle örgütü temsilcilerinin yer aldığı yeni bir kitlesel operasyonla uyandı. DTK soruşturması kapsamında yapılan baskınlarda çok sayıda avukatın da aralarında bulunduğu 26 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında yapılan ev baskınlarında aralarında ÖHD Eş Genel Başkanı Bünyamin Şeker’in de bulunduğu çok sayıda avukat ve kitle örgütü temsilcisi gözaltına alındı.

Evlerde yapılan aramalarda bilgisayar, kitap ve birçok dijital materyale el konuldu. Baskınlarda aralarında Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eşbaşkanı Bünyamin Şeker’in de bulunduğu çok sayıda avukat ile sivil toplum örgütü yöneticisi ve üyesi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Savcılığın gözaltı gerekçesi

Gözaltına alınanların Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2019’da yürüttüğü Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürütülen 2019/63324 sayılı soruşturma kapsamında gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınanlar, “örgüt yanlısı oluşumları organize etmekle” suçlanıyor. Verilen gözaltı kararı tutanağında şu ifadelere yer verildi: “KCK/TM (Kürdistan Demokratik Topluluğu/Türkiye Masası) yapılanmasına yönelik 09/10/2018 ve 26/06/2020 günü yapılan  günü yapılan operasyon kapsamında Demokratik Toplum Kongresi binasının bulunduğu ilimiz Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi’ndeki adreste yapılan arama sonucu elde edilen fiziki ve dijital dokümanların alınan karar doğrultusunda yapılan incelemesinde dokümanlarda adı geçen şahıslar olduğu anlaşılmış ve gerekli kimlik tespit çalışmaları yapılarak Demokratik Toplum Kongresi içerisinde eyleme ve faaliyetlerde bulundukları şeklinde haklarında bilgiler elde edilen şahıslar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2019/63324 sayılı soruşturma dosyası yürütülmekte olup soruşturma kapsamında şüpheliler; …

Gözaltına alınanların isimleri

Kentte gerçekleştirilen ev baskınlarında gözaltınan alınanların isimleri şöyle: Avukatlar Bünyamin Şeker, Abdulkadir Güleç, Eshat Aktaç, Serdar Talay, İmran Gökdere, Diyar Çetedir, Serdar Özer, Feride Laçin, Gevriye Atlı, Resul Tamur, Cemile Turhallı Balsak, Ahmet Kalpak, Devrim Barış Baran, Neşet Girasun, Sedat Aydın, Şivan Cemil Özen, İHD Adıyaman Şube Başkanı Av. Bülent Temel, Mahsum Batı ile MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) yöneticisi Diyar Dilek Özer ve federasyon üyesi Leyla Ayaz, TTB eski Merkez Konseyi Üyesi Şehmus Gökalp, DİVES üyesi Süleyman Okur, Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Panayır Çelik, HDP Diyarbakır il eski yöneticisi İlhami Yürek, ihraç edilen SES üyesi Ümit Çetiner, HABER-SEN üyesi Mehmet Kaçar İle Şehir Plancısı Haknaz Sadak.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar