Diyarbakır’da gözaltına alınan avukatlardan 22’si serbest

Diyarbakır’da gözaltına alınan avukatlardan 22’si serbest

Diyarbakır’da başlatılan soruşturma kapsamında DTK belgelerinde isimleri olduğu iddia edilen, seçimlerde görev almaları gerekçe sayılan 24 avukattan 22’si dün akşam ifadeleri alınarak serbest bırakıldı

“Yargıda reform” söylemlerinin hangi anlama geldiğinin pratik karşılığı olarak dün Diyarbakır başta olmak üzere İstanbul, İzmir ve Adıyaman’da çok sayıda eve polis baskını düzenlenmiş ve 24’ü avukat olmak üzere, 72 kişi gözaltına alınmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik olarak başlatıldığı söylenen soruşturma kapsamında toplam 101 kişi hakkında gözaltı kararı alındığı öğrenilmişti.

Operasyon kapsamında DTK belgelerinde isimleri olduğu iddia edilerek gözaltına alınan avukatlardan 22’si dün akşam saat 21:30 sıralarında serbest bırakılırken iki avukat halen gözaltında.

Diyarbakır Barosu’nda yapılan açıklamada “Gözaltında tutulan 24 meslektaşımızdan 22’si ifadeleri alındıktan sonra saat 21:30’da serbest bırakıldı. Gözaltında tutulan 2 meslektaşımızın da derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Destek ve dayanışma gösteren tüm meslektaşlarımıza ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz” denildi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, dün sabah saatlerinde gözaltına alınan avukatların seçimlerde görev aldıkları için gözaltına alındığını söylemişti.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar