Diyarbakır’da işçilerin korona testi yaptırması da kıyım nedeni!

Diyarbakır’da işçilerin korona testi yaptırması da kıyım nedeni!

Diyarbakır’daki bir tekstil fabrikasında altı işçide korona tespit edilince diğer işçiler test yapılmasını talep etti, patron bunu kabul etmedi. Hastaneye giderek test yaptıran sekiz işçiye ise anında hiçbir haktan yararlanamayacakları 29. maddeden çıkış verildi! Fabrika çalışmaya devam ediyor!

Emperyalist merkezlerden bağımlı ülkelere kadar tüm dünya devletlerinin durursa çökecek olan kapitalist üretimin mantığına göre hareket ederek fiilen sürü bağışıklığı stratejisine geçtiği bu günlerde, pandemi sürecinde kardan zarar eden patronların nasıl bir saldırganlık içinde olacağını kestirmek güç değil. Onlarca işçinin enfekte olduğu Gebze’deki Namet fabrikası bunun çarpıcı ifadesiydi.

Patronların bu yaklaşımı örgütlülüğün zayıf olduğu emek sömürü üslerinde daha saldırgan biçimler alıyor. Urfa ya da Antep’te yaşanan örnekler bunun tipik ifadesi olmuştu.

Son olarak Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir tekstil fabrikasında yaşananlar da aynı gerçeğin saldırgan biçimde dile gelmesi oldu.

Fabrikada altı işçide korona tespit edildi. 100’e yakın işçi temaslı olduğu için herkese test yapılmasını istedi. Fabrika yönetimi işçilerin bu talebini kabul etmeyince sekiz işçi dün mesai bitiminde test yaptırmak için hastaneye gitti. Hastaneye giden işçilerin cep telefonlarına anında “yüz kızartıcı suç” anlamına gelen ve tazminat, işsizlik sigortası da dahil hiçbir haktan yararlanamayacakları 29. maddeden çıkışlarının verildiği mesajı geldi. Bu gelişme üzerine işçiler topluca hastaneye gitti.

Fabrika yönetimi kapalı olduklarını söylemesine rağmen, üretim devam ediyor. İşçi çıkarmanın yasak olduğunun söylenmesine rağmen keyfi bir şekilde “29. madde” denilerek işçi kıyımına gidilmesi gibi!

İHA’ya konuşan işten çıkarılan işçilerden Mürsel Çalışır, “6 vaka çıktı, biz bu şartlar altında çalışamayız dedik, test yapmaya gidelim dedik onar aldırış etmedi. Biz de iş çıkışı test yapmaya gittik, teste gittiğimizde işten çıkarıldığımızı öğrendik. Dün haberimiz olmadan çıkışımızı vermişler, 29. maddeye göre işten çıkartmışlar, bizde araştırdık, 29. madde yüz kızartıcı madde olduğunu öğrendik. Kesinlikle yüz kızartıcı herhangi bir şey yapmadık ne kimseyi darp ettik ne hakaret ettik ne de bir temasta bulunduk. Şu an 8 kişi işten çıkartılmış. Koronavirüs testi pozitif olan arkadaşlar, tekstilde şu an çalışmaya devam ediyor. Kesin bilgi aldık, çalışan arkadaşlar bize haber verdi, fabrika çalışıyor açık durumda, insanların sağlığını hiçe sayılıyor” diyor.

“İşten çıkarıldığımı gelen mesajla öğrendim”

İşçilerden Mehmet Menekşe de işten çıkarıldığını telefonuna gelen mesajla öğrendiğini söylüyor. Menekşe, “Dün iş yerinde koronavirüs çıktı, bu şartlarda çalışmayacağımızı iş yerine bildirdik, onlar ise bize test yapmayacağını söylediler. Biz de hastaneye geldik, oradan eve giderken bana mesaj geldi, SGK’dan 29. maddeye göre işten çıkarılmışız denildi. 29. madde yüzünden ben işsizlik maşı alamıyorum, devletin herhangi bir yerinde yardım talep edemiyorum. Çocuklarım işten çıktığımı bilmiyor, şu an 5 parasız maaşımızda yatmamış, avukatlık durumumuz var, avukata verecek paramız dahi yok. Devlet yetkililerden yardım talep ediyoruz, yasak olmasına rağmen tazminat vermemek için bizi 29. maddeyi öne sürerek işten çıkardılar. 4 çocuğumla birlikte 6 kişiyiz, gariban bir insan olarak hakkımı versinler. Çıkartabilirler, tazminatımı versinler, işsizlik maaşı alayım zor süreçte 29. maddeden dolayı hiçbir şey yapamıyoruz. Cumhurbaşkanımızdan yardım talep ediyoruz” diye konuşuyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar