Diyarbakır’da yine köpekli işkence!

Diyarbakır’da yine köpekli işkence!

DTK’ye yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan TJA çalışanı Sevil Rojbin Çetin’in polis işkencesi yanı sıra köpek saldırısına maruz bırakıldığı, “Evin 5’inci katta olsaydı, sen aşağı atlamış olurdun” sözleriyle tehdit edildi

Diyarbakır ve diğer Kürt illerinde ev baskınları ve polis sorgusunda işkence giderek sistematik bir hale gelirken, köpekli işkence de aynı şekilde tekrarlanıyor.

5 Mayıs’ta yine Diyarbakır’da dur ihtarına uymayıp, ateş ederek polis Atakan Arslan’ın ölümüne neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan M.C.E.’ye sistematik işkence yapıldığı MHP milletvekilinin danışmanının sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla açığa çıkmıştı. Bu olayın hemen ardından da 4 Nisan’da  M.C.E.’nin yakalanması için yapılan ev baskınlarında bir aileye köpeklerle işkence yapıldığı açığa çıkmıştı.

Bu olayın basına yansımasının ardından Valilik ve İçişleri Bakanlığı’nın açıklamaları işkencenin de köpekli işkencenin de tekil örnek olarak kalmayacağını düşündürtmüştü.

Nitekim öyle de oldu. Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında dün birçok kentte yapılan ev baskınlarında aralarında yerine kayyım atanan Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Naşide Toprak, Gazeteci Ayşe Kara, Rosa Kadın Derneği aktivistleri ve avukatların da bulunduğu 44 kişi gözaltına alınmıştı.

Köpekli işkence 

Soruşturma kapsamında dün akşam saatlerinde gözaltına alınan isimlerden biri de Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin oldu.

MA’daki habere göre Çetin’in Diyarbakır kent merkezindeki evine akşam saatlerinde polis köpekli baskın yaptı. Yaklaşık 3 buçuk saat süren arama sırasında evdeki eşyalar dağıtıldı.

Evin bulunduğu binada komşuları ve diğer dairelerde bulunanların dışarı çıkmasına izin verilmedi. Kapıyı balyozla kıran polis, 2 köpeği Çetin’in üzerine saldı. Çetin, köpek saldırısı sonucu bacaklarından ve vücudun birçok yerinde ağır yaralar aldı. Çetin’in baskın boyunca gözleri kapatılarak işkence, cinsiyetçi küfür ve silahlı tehdide maruz kaldı. Kendisine “Evin 5’inci katta olsaydı, sen aşağı atlamış olurdun” denildi!

 

Evde arama yapıldığı sırada Çetin’in polis işkencesine ve köpek saldırısına maruz kaldığı ortaya çıktı. Gözaltında çekildiği anlaşılan bir fotoğrafta Çetin’in sol gözünün altında morluklar, boğazında çizikler ve kol ve bacaklarında yırtılmalar olduğu görülüyor.

Sevil Rojbin Çetin’in, bugün emniyet müdürlüğünden Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edildiği, buradan da başka bir soruşturmadan kaynaklı Mardin’e götürüldüğü öğrenildi.

Yeni bir konsept

Çetin’in gördüğü işkenceye ilişkin, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran Yerel Yönetimler Bürosu’nda basın toplantısı düzenledi.

Sorumluların bulunmasını isteyen Beştaş, işkence sonrası gözaltına alınan Çetin’in kendisine işkence edenlerle şu anda aynı yerde tutulduğunu ve vücudundaki işkence izlerinin durduğunu kaydetti. Saldırıyı gerçekleştirenlerin açığa çıkarılması için HDP olarak çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Beştaş, kadınların AKP tarafından hedef tahtasına konulduğunu söyledi.

Sayısız işkence başvurularının olduğu bir dönemden geçtiklerini ifade eden Beştaş, “İşkence yapanlar bir yerden talimat alarak işkence yaptılar. Çetin’e yapılan işkence organize bir işkence. İşkence öncesi evin bulunduğu bina içerisinde ve dışarısında işkencenin görülmemesi için yoğun bir tedbir alınmış. Kimsenin evden çıkmasına dahi izin verilmemiş. İşkence yapanlar hesabını verecekler. 12 Eylül döneminde işkence yapanların durumu ortada. Bugün kadın iradesine yönelik bu saldırı, yetkililerin sorumluluğundadır. Derhal sorumlular açığa çıkarılsın. Daha öncede köpekli saldırı olmuştu. Bu yeni bir konsept şekli” diye belirtti.

Fotoğrafını çektiler 

Başaran ise, saldırının mücadele edenlere karşı kadın düşmanı bir siyasetin göstergesi olduğunu ifade ederek, “AKP kadınları düşman olarak görüyor. 12 Eylül’de kadın iradesi olan Gültan Kışanak’a köpekli saldırı yapılıyordu. Şimdi de Rojbin arkadaşımıza yaptılar. Saldırı yapanlar yarı çıplak bir şekilde fotoğrafını çekmişler. Arkadaşımız gözü kapalı. Ancak fotoğrafın çekilme sesini duymuş. Soruyoruz bu fotoğrafları ne amaçla kullanacaksınız?  Yetkililer bunun hesabını versin. Yoksa istifa etsin. AKP polisleri bu saldırılar karşısında ödüllendirileceklerini bildiği için bunları yapıyor. Kadın kurumlarıyla birlikte bu zihniyete karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Hukuki başvurular

İşkence olayına ilişkin sorumlular hakkında hukuki başvurularda bulunacaklarını dile getiren Başaran, olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

 

 

 

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar