Doğu Guta’dan tahliye edilen cihatçılar Efrin’e yerleştiriliyor

Doğu Guta’dan tahliye edilen cihatçılar Efrin’e yerleştiriliyor

Efrin’in nüfus yapısını değiştirmeyi amaçlayan operasyona Rusya ve Esad rejimi sessiz

Nazım Daştan

Türkiye’nin arabuluculuğu ile Doğu Guta’dan tahliye edilen selefi gruplar ve aileleri Efrin’e yerleştiriliyor.

Türkiye’nin arabuluculuğuyla Doğu Guta’dan tahliye edilen selefi gruplar ve aileleri, Kürtlerden boşaltılan Efrin’e yerleştirilmeye başlandı.
Efrin hava sahasını açan Rusya ve Suriye rejimi, Türkiye’nin garantörlüğünde selefi grupları tahliye etmeye devam ediyor. Doğu Guta’da bulunan El Nusra, Ehrar El Şam ve Feylek Rahman gibi örgütlerin mensuplarını ve aileleri Kürtlerin evlerine yerleştiriliyor. Yaklaşık bir haftadır tahliye edilen gruplar önce İdlib’e oradan da Efrin’e götürülüyor. Rusya kaynakları şimdiye kadar Guta’dan 5 bin kişinin çıkartıldığını belirtiyor.
AİLELERE AİT FOTOĞRAF
Rusya, İran, Suriye ve Türkiyeli yetkililerin denetiminde gerçekleşen tahliyenin fotoğraflarına Mezopotamya Ajansı (MA) ulaştı. Ailelerin, Efrin’e getirilip savaştırılan Ehrar El Şam grubunun aileleri olduğu ifade edilirken, Doğu Guta’dan getirilenlerin İdlip’ten Cindirês İlçesi üzerinden Efrin’e geçirildiği ifade edildi. Kentin demografik yapısını değiştirecek girişim Rusya ile Türkiye arasında yapılan anlaşma sonucu hayata geçirildi.
TSK MENSUPLARI İLE AYNI HAKLARA SAHİP OLACAKLAR!
Doğu Guta’ya karşılık Efrin’de toprak vaadedilen grupların aynı zamanda TSK mensupları gibi muamele göreceği belirtiliyor. Özelikle Efrin’de savaştırılan Ehrar El Şam grubunun üyelerine maaş bağlandığı, ölenlerin ailelerine de tazminat verildiği öne sürüldü. Maaş ve tazminat konusu AKP hükümetine yakın medya organlarında da sıklıkla dile getiriliyor.
Mezopotamya Ajansı

Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

Dosyadaki diğer yazılar

İlgili yazılar