DTCF’de sivil faşist saldırı

DTCF’de sivil faşist saldırı

Ankara Üniversitesi DTCF’de sivil faşist bir grup, devrimci ve yurtsever öğrencilere “Size bu okulu mezar edeceğiz” diyerek saldırdı.

Rojava’nın işgali için başlatılan harekat sadece bayrak satışlarını tırmandırmıyor. Sokaklar, evler, emekçilerin beyinleri bu gerici dalgayla dumura uğratılmaya, fethedilmeye çalışılıyor. İşgale karşı gelişen tepkilerin karşısında şimdiye kadar propagandacı çıkarıldı. Polis, HDP’nin tüm etkinliklerinde harekatın propagandasını yaparak saldırdı. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ndeyse (DTCF) sivil faşist çeteler devreye girdi, polisse seyretti! Bu arada sivil faşistler-gericiler sosyal medyadan #VatanMesaimiz etiketiyle kampanya başlattı!

Çoğunluğu öğrenci olmayan 100 kişilik sivil faşist güruh DTCF’nin önünde toplanarak evrimci-yurtsever öğrencileri ölümle tehdit etti. Dekanlık bu saldırganlık karşısında telkinde bulunmanın ötesinde bir girişimde bulunmadı.

DTCF’deki sivil faşist saldırganlık öğle saatlerinde gelen faşist öğrencilerin, Ortabahçe’de bir öğrenciyi darbetmesiyle başladı.

Fakültenin ‘Orta bahçe’ olarak adlandırılan bölümünde bir kişinin, “Atatürk’ün kurduğu bir üniversitede bizim devletimize katil diyen, Barış Pınarı harekatındaki şehitlerimizin arkasında duran bu teröristlerin burada olmasına müsaade etmeyeceğiz. Sizden istediğimiz, Atatürk’ün kurduğu bu okulda siz de sesinizi çıkartın” ifadelerini kameralar kaydetti. Başka bir kişi de “Dil tarihi vatansızlara dar edeceğiz haberiniz olsun yani. Sıhhiye köprüsünde görüşmek üzere” sözleriyle öğrencileri tehdit etti.

Saldırgan gruba müdahale edilmiyor

Kendilerinin tepki göstermesi üzerine kavga yaşandığını ve kendisinin darp edildiğini Artı Gerçek‘e anlatan Y.Y, özel güvenlik görevlilerinin müdahale etmesi üzerine grubun dışarı çıktığını söyledi.

Dışarıda yaklaşık 100 kişilik grup bekliyor. Bunların büyük kısmı öğrenci değil. Dışarı çıkamıyoruz” diyen Y.Y, Dekanlık ile görüştüklerini ancak mevcut durumda can güvenliklerini koruyacak bir adım atılmadığını kaydetti. Y.Y, “Hala dışarda bekliyorlar, buna karşı bir önlem geliştirilmedi. Dekanlık soruşturma yapacağını söyledi ama bizi telkin etmekle yetiniyor. Dışarıdaki gruba müdahale edilmiyor” dedi.

‘Mezara gömeceğiz’ tehditlerine müdahale edilmedi

Olayın tanıklarından bir başka öğrenci ise yaşananları şöyle anlattı: “Kalabalık ülkücü bir grup okula girdi, ajitasyon çektiler, ‘Burada teröristler var, onları okutmayacağız, müdahale edeceğiz, okula giremeyecekler’ diyerek tehditler savurdular. ‘Sıhhiye köprüsü altında bekliyoruz, sizi mezara gömeceğiz’ gibi ifadeler kullandılar. Bir arkadaşımızı darp ettikten sonra da dışarı çıktılar. Şu anda okulun önünde yaklaşık 100 kişi bekliyor. Ve bunlardan sadece 10-15’i öğrenci. Ülkücü yemini edip bozkurt işareti yapıyorlar. ‘Burada teröristleri barındırmayacağız’ diye bağırıyorlar.”

Dekanlık ile görüştüklerini ve İnsan Hakları Derneği’ne de başvuru yaptıklarını anlatan öğrenci, “İHD, Emniyet ile görüşeceklerini söyledi. Dekanlık da soruşturma başlatacaklarını bildirdi. Ama biz hala okulda mahsur kalmış durumdayız. Can güvenliğimiz yok. Hala güvenliğimiz alınmadı” diye konuştu.
Ülkücüler tehditlerini sosyal medyadan da sürdürüyor.

Abdurrahman Gülseren adlı hesaptan yapılan paylaşımda “#VatanMesaimiz Türk bayrağının dalgalandığı, ezanın okunduğu herhangi bir Türk’ün ayağının basmış olduğu her yerde devam edecektir. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) @dtcfulkuculeri tarafından terör örgütü mensuplarından temizlenmektedir. Bozkurtlar Eğilmez Dil Tarih Geçilmez” denildi.

HDP devreye girdi

DTCF’deki saldırı TBMM Genel Kurulu’nda da gündeme geldi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, yaptığı konuşmada, Kürt ve sol görüşlü öğrencilerin darp edildiğini hatırlatarak, dışarıda bekleyen grup için AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ile görüştüğünü ve bunun üzerine Emniyet güçlerinin DTCF önüne gittiğini ancak sorunun hala çözülmediğini söyledi. Kurtulan, “Saldırgan grubun biraz daha geriye gitmesini sağlamışlar ama içerdeki öğrenciler hala dışarı çıkmakta zorlanıyorlar. Acil olarak çözüm bulunmasını temenni ediyoruz” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar