Dün İstanbul’da bugün Ankara ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltılar

Dün İstanbul’da bugün Ankara ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltılar

Dün İstanbul’da çok sayıda ev baskını düzenlenerek gözaltılar yapılmıştı. Bugün de Ankara ve İstanbul’da evler basıldı, çok sayıda insan bilindik “gerekçelerle” gözaltına alındı!

Dün İstanbul’da Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldüğü söylenen bir soruşturma kapsamında 26 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış ve 28 eve düzenlenen baskında aralarında gazetecilerin, tutsak ailelerinin ve HDK temsilcilerinin de olduğu çok sayıda insan gözaltına alınmıştı.

Rejim içi güç tepişmeleriyle de iç içe geçen bu süreçte yeniden düğmesine basılan bu operasyon dalgası kapsamında bugün de Ankara ve İzmir’de evler basılarak, insanlar gözaltına alındı.

Basına yansıyan bilgilere göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kararıyla gerçekleşen bu operasyon PKK/KCK/PYD’ye yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında yapılmış!

Başsavcılık açıklamasında operasyon hakkında şu bilgiler verildi:

Örgüt mensubu olarak Suriye ülkesi Resulayn bölgesinde savaşçı olarak silahlı faaliyet yürüttüğü ve düzensiz göçmenler arasında ülkemize giriş yapığı tespit edilen 1, örgütün sözde kuruluş tarihi olan 27 Kasım günü örgütün diğer mensuplarına etkinlik çağrısı yaptığı belirlenen 10, sosyal medya hesapları üzerinden örgüt adına eylem ve faaliyetlerde bulunan paylaşımları ile terör örgütünü ve elebaşını destekleyici, övücü faaliyetlerde bulunan 6, örgütün gençlik yapılanması olan sözde ‘Devrimci Gençlik Hareketi’ içerisinde faaliyet yürüttüğü anlaşılan 4 şüpheli olmak üzere toplam 21 şahıs hakkında gözaltı kararı verilmiştir.

Anadolu Ajansı’nın konuyla ilgili haberinde Ankara’da 10 kişinin sosyal medyada “terör propagandası” yaptıkları gerekçesiyle sabahın erken saatlerinde yapılan operasyonla gözaltına alındığı belirtildi.

İzmir merkezli operasyonda 16 kişi gözaltına alındı

PKK/KCK’ya yönelik İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında da yine kadınlar olduğu anlaşılıyor. Bu kapsamda 16 kişi gözaltına alındı. Operasyonun düğmesine basanlar gerekçe olarak “Gözaltına alınan kişilerin örgütün illegal kadın yapılanmasında faaliyet göstermeleri”ni öne sürdüler.

Gözaltına alınanlar arasında HDP Malatya Akçadağ İlçe Başkanı, Menemen ilçe yöneticisi ve başka HDP üyelerinin  bulunduğu belirtiliyor.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar