Dünyada 1 Mayıs

Dünyada 1 Mayıs

Dünyada 1 Mayıs bazı ülkelerde kitlesel ve çatışmalarla geçti

YAŞANACAK DÜNYA

Fransa’nın başkenti Paris’te sendikalar tarafından organize edilen 1 Mayıs eyleminde polisle göstericiler arasında çatışma çıktı. Montparnasse Garı yakınlarında polis göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullanırken en az 165 kişi gözaltına alındı. Eyleme çok sayıda “Sarı Yelekli”nin de katıldığı bildiriliyor. Son aylarda sık sık şiddetli protesto gösterilerine sahne olan Paris’in Champs-Élysées Bulvarı, güvenlik gerekçesiyle 1 Mayıs gösterilerine kapatıldı.

Hong Hong

Hong Kong’daki 1 Mayıs gösterilerinde “Köle değil, işçiyiz” denilerek göçmen işçilerin sorunlarına dikkat çekildi.

Endonezya

1 Mayıs Endonezya’nın başkenti Cakarta’da da coşkuyla kutlandı. Başkentte Monas ve Bundaran HI gibi merkezi noktalarda toplanan yaklaşık 60 bin işçi, maaşların yükseltilmesi ve sosyal haklarının iyileştirilmesini talep eden sloganlar atarak Başkanlık Sarayı’na yürüdü.

Rusya
Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen 1 Mayıs etkinliklerine katılan ve Devlet Başkanı Vladimir Putin aleyhine sloganlar atan 30’dan fazla eylemci gözaltına alındı. Göstericilerin “Hırsız Putin!” sloganları attığı belirtiliyor. Diğer yandan başkent Moskova’da yapılan 1 Mayıs etkinliklerinde de binlerce kişi, Sovyetler Birliği bayrakları ve Lenin Stalin resimleriyle yürüdü.

Pakistan

Pakistan’ın Lahor kentinde düzenlenen gösterilere kadınların yoğun katılımı dikkat çekti. Lahor’da da “Köle değil, işçiyiz” sloganları dikkat çekti.

İtalya

İtalya’nın Tprino kentindeki 1 Mayıs kutlamalarında polisle çatışmalar yaşandı.

Londra

Londra’daki 1 Mayıs yürüyüşü ise Trafalgar Meydanı’nda sona erdi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar