Dünyada 821 milyon insan aç!

Dünyada 821 milyon insan aç!

Birleşmiş Milletler’in (BM) açıkladığı son rapora göre geçen yıl 821 milyondan fazla insan açlık çekti

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı BM Gıda ve Tarım Örgütü, Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Gıda Programı ve BM Çocuk Fonu’nun ortak hazırladıkları ‘Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu’ adlı rapor, kapitalist sömürü politikalarının, derinleşen eşitsizliklerin, savaşların, iç savaşların, iklim değişikliklerinin dünya halklarını sürüklediği açlık ve yoksunluğun boyutlarının tırmandığını ortaya koyuyor.

Rapora göre son 3 yıldır açlıkla mücadele edenlerin sayısı bir önceki yıla oranla yükseldi. Geçtiğimiz yıl 821.6 milyon kişi (dünya nüfusunun yüzde 11’i) açlıkla mücadele ederken, 2030 yılı için belirlenen ‘sıfır açlık’ hedefinden her geçen gün uzaklaşıldığı vurgulandı.

Dünya genelinde yaklaşık 149 milyon çocuğun açlıkla bağlantılı gelişim sorunları yaşadığı belirtildiği raporda, en kötü, en kaygı verici coğrafyanın ise Afrika olduğu kaydedildi. Afrika’nın beşte birinin açlıkla mücadele ettiği, bu oranın kıtanın doğusunda üçte bire yükseldiği vurgulandı. Afrika’da milyonlarca insanın gıdaya erişim sorunu yaşadığının ifade edildiği raporda, bu durumdan en çok çocukların etkilendiği dile getirildi.

Afrika, Asya, Latin Amerika…

Afrika nüfusunun yüzde 20’si, Asya nüfusunun da yüzde 12’den fazlası aç, Latin Amerika ve Karayipler’de oran yüzde 7’nin altında

Obezite de açlığın olduğu yerde!

“Açlık seviyesinde yaşayanların sayısı 2011’den beri kıtadaki ülkelerin yarısına yakınında artış gösterdi” ifadeleri kullanılan rapora göre açlık, önemli ve çözüm aranması gereken bir sorunken obezite verilerinde de dünyanın hemen her bölgesinde artış gözleniyor.

Yukarıdaki verilerle çelişiyor gibi görünebilir ancak dünyadaki fazla kilolu çocukların dörtte üçüne yakınına Afrika ve Asya ülkeleri ev sahipliği yapıyor. Bunun nedeni ise bilinçsiz ve sağlıksız beslenme.

Kadınlar erkeklerden daha çok etkileniyor

Rapora göre kadınlar tüm kıtalarda erkeklerden daha çok açlık çekiyor. Kadın erkek açlığı oranı arasındaki farkın en büyük olduğu yer Latin Amerika.

Açlığın, ekonomik büyümenin gerilediği ve gelir eşitsizliğinin yüksek olduğu ülkelerde arttığı vurgulandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar