Dünyada korona (19 Temmuz 2020)

Dünyada korona (19 Temmuz 2020)

Korona virüs salgınında ikinci dalga, emperyalistlerin koronayla dansı, dünya emekçilerinin korona gündemi pandemi ve açlık

YAŞANACAK DÜNYA

Korona salgınında dünya genelinde bir günde vaka sayısı 14 bin 300’ü aştı. Koronavirüste dünya insanlığının korktuğu ikinci dalga haberleri de gelmeye devam ediyor. Covid-19 salgınının merkez üssü olan ABD’den “salgında ikinci dalgaya girdik” açıklamaları gelirken İsrail de ikinci dalgaya girdiklerini açıkladı.

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, ülkede yeni tip koronavirüs vaka sayısının son günlerde yeniden yükselişe geçtiğini söyledi. Azar, CNN televizyonunda Jake Tapper’ın sunduğu “State of Union”programında, ülkedeki covid-19 salgınına ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi. Özellikle güney ve batı eyaletlerinde vaka sayılarının hızlı şekilde arttığına işaret eden Azar, “Ülke şu anda birkaç ay önce pandeminin zirve yaptığı dönemden farklı bir durumda. Aşı ve tedavi çalışmaları ilerliyor ancak salgının yayılmasını yavaşlattığımız devir kapanıyor” ifadesini kullandı.

Azar, “Vakaların artmasının nedeni normalleşme değil. Birçok eyalette normalleşme sürecine henüz çok yeni başlayan topluluklarda bile vakalar artıyor. Vakaların artış nedenini derinlemesine incelemeliyiz ancak şurası kesin ki kendi davranışlarımıza dikkat etmeli, sosyal mesafeyi koruduğumuz ve maske taktığımızdan emin olmalıyız” gibi sorunun etrafında bile dolaşmayan, aslında bir şey demeyen açıklamalarda bulundu.

İsrail
Öte yandan İsrail Sağlık Bakanı Yuli Edelstein, ülkesinin yeni tip koronavirüste ikinci dalgaya girdiğini açıkladı. Edelstein, twitter’daki hesabı üzerinden düzenlediği basın toplantısında, “
Koronavirüsün ikinci dalgasının başlangıcındayız; bundan dolayı yeni kısıtlamalara gitmek zorundayız” dedi.

Edelstein alınacak önlemlere ilişkin, “Kısıtlamalar, toplantıları ve düğün salonları ile Yahudi ibadethanelerini kapsayacak” ifadesini kullandı. Kararların, ekonomi ve sağlık alanındaki ihtiyaçlar gözönünde tutularak alındığı palavrasını tekrarlayan Edelstein, talimatlara uyulmadığı takdirde, açık yerlerin kapatılmak zorunda kalacağı uyarısında bulundu.

İsrail Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte bir kişi covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, 218 yeni vaka tespit edildi. Perşembe günkü 668 yeni vaka sayısı, ülkede “24 saatte tespit edilen en fazla covid-19 vakası” olarak kayda geçmişti.

ABD ve İsrail’den sonra Brezilya, Meksika ve Hindistan başı çekmeye devam ediyor
Yeni tip koronavirüs nedeniyle bir günde Brezilya’da 34 bin 177, Meksika’da 7 bin 257 ve Hindistan’da 34 bin 884 yeni vaka tespit edildi

Brezilya Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, bin 163 kişinin yaşamını yitirmesiyle ülkedeki koronavirüs salgını kaynaklı ölü sayısı 77 bin 851’e, vaka sayısı da 34 bin 177 artarak 2 milyon 46 bin 328’e yükseldi.

Yaklaşık 46 milyon nüfuslu ülkenin ticaret merkezi Sao Paulo eyaleti, 407 bin 415 vaka ve 19 bin 377 virüs kaynaklı ölümle ülkenin salgından en çok etkilenen bölgesi olarak öne çıkıyor. Virüsten iyileşenlerin sayısı ise 1 milyon 321 bin 36 olarak kayda geçti.

Nüfusu 211 milyonu aşan Brezilya, Latin Amerika’da “salgının merkez üssü” olarak nitelendiriliyor.

Meksika’da can kaybı 38 bini geçti
Meksika Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkede son 24 saatte covid-19’dan kaynaklı can kaybı 736 artarak 38 bin 310’a ulaştı. Meksika’da, covid-19 vaka sayısı ise 7 bin 257 artışla 331 bin 298’e çıktı. Ülkede, bugüne kadar covid-19 tespit edilen 208 bin 436 kişi iyileşti.

Meksika’da covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin günlük sayısı ilk kez 27 Mayıs’ta 500’ü aşmıştı. Ülkede ilk vaka 28 Şubat’ta saptanmış, 19 Mart’ta virüs nedeniyle ilk ölüm yaşanmıştı.

Hindistan’da vaka sayısı 1 milyon 38 bini aştı
Hindistan Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte 671 kişinin yaşamını yitirmesiyle covid-19’dan ölenlerin sayısı 26 bin 273’e yükseldi. Vaka sayısı son 24 saatte 34 bin 884 artarak 1 milyon 38 bin 716’ya çıktı. Ülkede, şimdiye kadar virüse rastlanan 653 bin 751 kişi iyileşti.

Covid-19 verilerinin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, Hindistan, dünyada en fazla vaka görülen 3’üncü ülke konumunu sürdürüyor.

Dünya halklarının gündemi pandemi ve açlık
Birleşmiş Milletler gibi emperyalist bir kuruluşun dünyadaki açlık ile ilgili yaptığı açıklama dikkat çekiciydi. BM, dünyanın en yoksul ülkelerinde yaşayan  700  milyon kişinin açlık ve salgından kurtarılması için 90 milyar doların yeterli olduğunu ve bu miktarın da emperylist 20 ülkenin tekelleri kurtarmak için ayırdığı 8 trilyon dolar değerindeki destek paketinin yalnızca yüzde 1’ne tekabül ettiğini açıklayarak aslında bir gerçeğe işaret etti. Üreten işçi ve emekçiler dibe bastırılırken, bir avuç emperyalist tekelin bu değerlere el koyması çelişkisinin derinleşmesi.

Emperyalistlerin korona bahaneli hegemonya dansı
ABD ve Çin emperyalist ülkelerinin kapışmasında daha görünür olan, fakat bütün emperyalist kapitalist ülkelerin korona repertuarlı hegemonya ve birbirlerini çevreleme hamleleri eksik olmuyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying , ülkesinin hiçbir zaman ABD’ye meydan okuma veya ABD’nin yerini alma niyeti ve ABD’nin salgınla mücadelesine karşı direnme amacının olmadığını ifade etti. Çin Çunying, Washington yönetiminin, Çin’in mevcut uluslararası düzeni yıkmaya çalıştığı ve Çin bağlantılı hackerların, ABD’deki covid-19’a karşı aşı çalışmalarını çaldığı yönündeki ithamlarına yanıt verdi.

Çunying, “Çin’in hiçbir zaman ABD’nin yerini alma niyeti olmadığını ve iki ülkenin orta yolda buluşması gerektiğini” bildirdi. ABD’nin söz konusu suçlamalarının Pekin yönetiminin stratejik niyetine yönelik yanlış okuma ve yargılamalar olduğunu savunan Hua, “Çin’in hiçbir zaman ABD’ye meydan okuma veya ABD’nin yerini alma niyeti ve ABD’nin salgınla mücadelesine karşı direnme amacı yok. Bizim en çok ilgilendiğimiz şey kendi halkımızın refahını artırmak, temenni ettiğimiz şey de dünyanın barış ve istikrarıdır” ifadelerini kullandı.

Sözcünün konuşması tam da emperyalizmin karakterine uygundu. Yer yer “Orta yolu bulmalıyız” mesajlarıyla barış güvercini uzatırmış gibi yaparken, bu “mış” hemen ardından ise tehditler savurmaya dönüştü. Çin’in bağımsız bir ülke olduğunu belirten Hua, kendi egemenlik, güvenlik ve kalkınmaya yönelik çıkarlarını korumaya, Çin halkının zor zamanda mücadelesini verdiği çalışmaların meyvesini savunmaya hakkı olduğunu vurguladı. Hua, ülkesini hedef alan zorbalık ve adaletsizlikleri reddetmeye, ABD’nin Çin’i hedef alan karalama ve saldırılarına karşılık vermeye hakları olduğunu savundu.

Hua, ABD’li yetkililerin Çin bağlantılı hackerların ABD’deki covid-19 aşı çalışmalarına saldırı düzenlediği iddialarına da değinerek, “Bazı ABD’li yetkililer, Çin’in ABD’nin aşısını çalmak için siber saldırı düzenlediğini iddia ediyor, bu çok absürt” dedi.

William Barr’dan inciler: “Pekin yönetimi, halkla ilişkiler darbesi peşinde”
ABD Adalet Bakanı William Barr, 17 Temmuz günü yaptığı bir açıklamada, Çin yönetimini hedef alarak, “
Çin Komünist Partisi (CCP) dünyanın en antik medeniyetlerinin birisini demir yumruk ile yönetiyor. Uluslararası sisteme dayalı hukuku alaşağı etmek için, Çin halkının büyük üretim ve ustalık gücünü baskı altına almaya çalışıyor” ifadesini kullanmıştı.

Barr ayrıca Çin bağlantılı hackerların, ABD’deki covid-19’a yönelik çalışmalara sızmaya çalıştığını vurgulayarak, “Covid-19 salgınını örtbas etmeye çalışırken suçüstü yakalanan Pekin yönetimi, şimdi umutsuzca bir halkla ilişkiler darbesi peşinde. Sağlık alanında yeni bir atılım yaparak, kredi kazanmaya çalışıyor olabilir” diye konuşmuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar