Dünyada Korona (21 Nisan 2020)

Dünyada Korona (21 Nisan 2020)

Brezilya’da Bolsonaro karşıtlarından maddi yardım talebiyle eylem; Almanya’da Irkçı-faşist Pegida’ya özel eylem izni..

YAŞANACAK DÜNYA

Almanya: Çin’e 130 milyar dolarlık tazminat davası açılacak

Sigorta şirketleri koronavirüs sürecinde çalışanların en fazla iki hafta olması şartıyla telefon görüşmesiyle vizite çıkabilmesine, ortak kararla son vermişti. Sendikalar ve doktorlar, özellikle muayenelerde yeterince koruyucu bulunmadığını, yığılma durumunda binlerce sağlık çalışanının ve hastanın enfekte olma riskine gireceğini açıklamışlardı. Gelen tepkiler üzerine sigorta şirketleri telefonla viziteyi 3 Mayıs’a kadar uzattı.

Merkel, Federal hükümet ve eyaletlerin ortak aldığı kararların sonrasında, bazı eyaletlerin ekonomik kaygılarla kuralları daha fazla esnetmesinden endişe duyduğunu, kararlarda yasal olarak bağımsız olduklarını ama sürecin kırılganlığının fazla umutlu davranarak tehlikeye gireceğini, enfekte olan sayısının yükselmeye başlaması durumunda daha sert kuralların uygulamaya geçeceğini açıkladı.

Almanya’nın en büyük festivali olan Oktober Fest salgın nedeniyle iptal edildi.

Çin ise, virüs ile ilgili bilgi sakladığı, ilk aşamada gerekli uyarıları yapmayarak, önlemleri almayarak pandemiye yol açtığı suçlamasıyla karşı karşıya. Önce İngiltere, daha sonra Almanya maddi kayıplarının karşılanması talebiyle Çin’e yaklaşık 130 milyar dolarlık tazminat davası açacaklarını duyurdu.

Pegida’ya yürüyüş izni!

Almanya’nın Dresden şehrinde yabancı düşmanı ve islamafobik Pegida’nın yürüyüş yapma isteğine onay çıktı. Yapılan açıklamada “Karantina süreci esnetildi, yürüyüş yapma yasal bir hak ve mesafe kuralına uyarak herkes izinli eylem yapabilir” dendi. Bu süreçte sudan çıkmış balığa dönen aşırı sağcılar anlaşılan harekete geçme hazırlığındalar. Daha önce Pegida eylemlerine karşı her defasında antifaşistler engel olmuşlardı.

Brezilya: Bolsonaro karşıtlarından maddi yardım talebiyle eylem

İki gün önce Brezilya’da karantinanın kaldırılması ve işyerlerinin açılması için gösteriler düzenlenmiş ,Devlet Başkanı Bolsonaro da güvenliği alınmış konvoyuyla katılıp destek vermişti.

Halkına maddi destek veremeyen başkan dün “Umarım bu hafta sokağa çıkma yasağının uygulandığı son hafta olur” açıklaması yaptı. Bolsonaro karşıtları, devletten maddi yardım talebiyle geçen hafta eylem yapmıştı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü endişeli

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, korona sürecinde özellikle muhalif gazetecilerin diktatörlük ve otoriter rejimin olduğu ülkelerde salgın krizini kullanarak gözaltına alındıklarını ve bir kısmının tutuklandığını belirtti.

AB üyesi olan Macaristan, Sırbistan başta olmak üzere, Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan’da hükümetleri eleştiren gazetecilerin para ve kapatma cezalarıyla sindirmeye çalıştıklarını açıklayan Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, Çin’de ise görüntü çekerek internet üzerinden yayan gazetecilerin akıbetleri konusunda hiçbir bilgi edinemediklerini dile getirdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar