Dünyanın çeşitli kentlerinde George Floyd eylemleri sürüyor

Dünyanın çeşitli kentlerinde George Floyd eylemleri sürüyor

ABD’de polis tarafından boğularak öldürülen George Floyd için, ırkçılığa ve polis şiddetine karşı onbinlerce insan sokaklara çıktı

YAŞANACAK DÜNYA

ABD’de polis tarafından boğularak öldürülen George Floyd için, aynı zamanda, devlet şiddetine ve ırkçılığa karşı dünyanın birçok kentinde onbinlerce insan sokaklara çıktı.

“Black Lives Matter!” (Siyahların Yaşamı Değerlidir), “No Justice No Peace!” (Adalet Yoksa Barış ta Yok), “I Can’t Breathe!” (Nefes Alamıyorum) sloganlarının öne çıktığı eylemler bugün de sürüyor.

Almanya’nın Stuttgart ve Hamburg kentlerinde toplanan binlerce kişinin, sokakları terk etmedikleri, Hamburg’ta polisin saldırıları sonucu sokak çatışmalarının başladığı haberleri geliyor.. Ara sokaklarda polis ile aktivistler arasında çatışmaların yaşandığı, kimi zaman dağılan antifaşist grupların başka noktalarda yeniden bir araya geldikleri, eylemlerin akşam saatlerinde de devam edeceği bildiriliyor.

Avustralya’dan Almanya’ya, Japonya’dan Fransa’ya birçok ülke ve kentte düzenlenen eylemlerden bazıları:

Avustralya’da Floyd için sokaklara çıkan yaklaşık 50 bin kişi aynı zamanda ülkenin yerli halkı Aborjinlere yönelik polis şiddetine son verilmesi için haykırdı.

Sydney kent merkezinde polisin saldırısı üzerine zaman zaman gergin anlar yaşandı. Merkez tren istasyonuna girmeye çalışan protestoculara polis biber gazıyla saldırdı.

İngiltere’de başta Londra olmak üzere birçok kentte eylemler düzenlendi. Londra’da Parlamento Meydanı’nda toplanan onbinlerce kişi ırkçılığı bir kez daha lanetledi. Manchester’da da binler sokaklara çıktı.

“Adalet yoksa barış da yok” sloganlarının atıldığı eylemde, Johnson ve Trump aleyhine de sloganlar atıldı. Çoğunluğunu beyaz gençlerin oluşturduğu eyleme katılanlar Parlamento Meydanı’nda ABD elçiliğine doğru yürüdü.

Almanya’da Berlin, Köln, Frankfurt, Freiburg, Hamburg, Dresden, Stuttgart gibi kentlerde on binler alanlara aktı.

Berlin, Hamburg ve Köln’de on binler meydanları doldururken, Dresden’de binlerce kişi polis karakolunun önünde toplandı.

Eylemlere, Münih’de 15 bin, Dortmund’ta 3 bin, Düsseldorf’ta 20 bin, Frankfurt’ta yaklaşık 10 bin, Stuttgart’ta 5 binin üzerinde katılım oldu.

Norveç’in başkenti Oslo’da ABD Büyükelçiliği önünde toplanan ve yaşları genelde 15 -20 arası olan ve ağız maskesi takan binlerce kişi taşıdıkları döviz ve pankartlarla ve sloganlar yürüdüler.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar