Duygu Delen’in katilinin kanında alkol ve esrar tespit edildi

Duygu Delen’in katilinin kanında alkol ve esrar tespit edildi

Duygu Delen’i katleden ve buna intihar süsü vermeye çalışan Mehmet Kaplan’ın kanında yapılan incelemede yüksek oranda alkol ve esrar tespit edildi

İntihar mizanseniyle üzeri kapatılmaya çalışılan Duygu Delen’in ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada ulaşılan sonuçlar, olayın cinayet olduğunu bir kez daha kanıtladı. İstanbul Adli Tıp Kurumu, daha önce de yüksek alkol alarak hamile bir kadının ölümüne neden olduğu halde Atlas Halı’nın sahibi babasının saçtığı paralarla aklanan Mehmet Kaplan’ın kanında yüksek oranda alkol ve esrar tespit etti, vücudunun birçok yerinde darp izi ve kırıklar olduğunu belirtti. Ayrıca Duygu’nun giysilerinden ve vücudundan alınan örneklerin incelenmesinde de Mehmet Kaplan’a ait DNA örnekleri bulundu.

Basına yansıyan bilgilere göre, Duygu Delen cinayetiyle ilgili kapsamlı bir soruşturma yürüten Antep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu’na Duygu Delen’in intihar mı ettiği yoksa öldürüldüğü mü, intihar ettiğine dair emarelerin olup olmadığı, düşmeden önce şuurunun yerinde olup olmadığı gibi sorular sorduğu ortaya çıktı.

Delen’in ölümüne ilişkin çıkan ön otopsi raporunda, Duygu’nun vücudunda düşmeye bağlı olmayan darp izleri olduğu açıklanmıştı.

Kan örneğinde esrar belirlendi

İstanbul Adli Tıp Kurumu kimya ve biyoloji ihtisas gruplarının yaptığı incelemede, Mehmet Kaplan’ın 257 promül alkollü olduğu tespit edilirken, kan örneklerinde de esrar belirlendi. Daha önce Antep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından Kaplan’ın kan ve idrar örnekleri üzerinde yapılan incelemede de esrar saptanmıştı. İstanbul ATK’nın incelemesi bunu doğruladı.

Apartman duvarının 4 metre ilerisine düştü

Duygu Delen’in pencereden hiçbir hareket yapmandan yere çakılmasına ilişkin olay yerinde yapılan incelemede ise Delen’in apartman duvarının tam dibine düşmediği; 4 metre 13 santimetre ileri düştüğü tespit edildi. Öte yandan Duygu’nun düştüğü evin balkon duvarının 105 santimetre olduğu da tespit edildi.

Duygu’nun düştüğü iddia edilen balkonun üzerinde bulunan demir korkulukla birlikte yüksekliğin 1 metre 20 santimetreye ulaştığı belirlendi. Balkon yüksekliğinin boyu 1 metre 62 santimetre olan Duygu Delen’in göğüs hizasına geldiği tespit edildi. Buna göre Duygu Delen’in kendini aşağıya atabilmesi için korkuluklardan tutup kendini yukarı kaldırması gerek.

Duygu’nun vücudunda çok sayıda darp ve yaralanma var

Mehmet Kaplan ifadesinde Duygu Delen ile bir süre tartıştıklarını iddia etmişti. Duygu Delen’in vücudunda çok sayıda darp ve yaralanma izi tespit edilirken, Kaplan’ın vücudunda herhangi bir darp izi tespit edilmedi.

Yine Duygu’nun vücudunda darp ve yaralanma izi ile kırık tespit edildi. Fakat bunların hangisinin düşme sonucu olduğu hangisinin düşmeden önceye ait olduğu tespit edilmeye çalışılıyor.

Mehmet Kaplan’ın evinde tespit edilen yoğun kan izlerinin Duygu Delen’e mi yoksa Mehmet Kaplan’a mı ait olduğu henüz tespit edilemedi.

Tanık ifadesine başvuruldu

Duygu Delen’in ölümüyle ilgili soruşturma kapsamında tanık ifadesi veren üst kattaki temizlik görevlisinin, ifadesinde saat 15.00-15.30 arasında 10 dakika boyunca sürekli bağıran erkek sesi işittiğini ancak kadın sesi duymadığını söylediği öğrenildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar