Düzce Cam’da 18 işçi daha işten atıldı!

Düzce Cam’da 18 işçi daha işten atıldı!

Düzce Cam’da 3 buçuk yıldır sendikalaşma mücadelesi veren ve 45 gündür grev haklarını kullanan işçiler bu sefer de 18 işçinin işten çıkarılması saldırısıyla karşılaştı!

Kristal-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için uzun ve zorlu bir mücadeleye mecbur bırakılan Düzce Cam işçilerine dönük sendikasızlaştırma saldırısı yeni işçi kıyımlarıyla devam ediyor.

3 buçuk yıldır kazandıkları sendikal yetkiyi patrona kabul ettirmeye çalışan ve her saldırı sonrasında yeniden örgütlenerek güçlerini gösteren Düzce Cam işçileri, son olarak 82 arkadaşlarının işten atılmasına karşı grev haklarını kullanmışlardı. İşçilerin grevi 45. gününe girmişken Düzce Cam patronu 18 işçinin daha işine son verdi.

İşçiler bu işçi kıyımına tepkilerini fabrika önünde “İş, ekmek yoksa barış da yok!”, “Düzce Cam işçisi köle değildir!”, “Birlik Cam işçisi köle değildir!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Sendika hakkımız, Anayasal hakkımız!”, “İnadına sendika, inadına Kristal!” sloganlarıyla ifade ettiler.

Düzce Cam işçileri, 2015 Haziran ayında sendikalaşma çalışmasına başladılar. 2016’nın Şubat ayında örgütlenmeyi tamamlayıp esas çoğunluğu sağlayarak Çalışma Bakanlığı’na başvurup yetkiyi aldılar. Fakat patron yasal boşlukları kullanarak, fabrikadan sendikayı çıkarmak için itiraz etti.

3 buçuk yıllık zorlu mücadeleden sonra tekrar yetkiyi aldılar. Bu süreçte 82 işçi işten çıkarıldı. 35 işçi de baskılara dayanamayarak işi kendisi bıraktı.

İşten çıkarılan işçilerin yerine alınan işçilerin tamamı patron temsilcilerinin referansıyla alındı. İşe girişlerinde kendilerine “sendikaya üye olmayacağız” belgesi imzalatıldı. Buna rağmen 2019’un haziran ayında sendikal yetki bir kez daha alınınca bu işçilerden de sendikaya üye olanlar oldu. Sendika yetkiyi aldıktan sonraki çalışmalarıyla üye sayısını 46’ya çıkardı. Patron örgütlenme duyumu alarak tekrar 20 işçiyi işten çıkardı.

Ardı ardına süren bu saldırılara karşı işçiler yasaların kendilerine tanıdığı grev hakkını kullanarak 23 kişiyle greve başladı.

Sendika düşmanlığında çıta üstüne çıta yükselten patron bu sefer de grevin 45. gününde 18 işçinin işine son verdi.

3 buçuk yıldır yaşamadıkları saldırı kalmayan Düzce Cam işçileri bu saldırıyı da kararlı sloganlar ve mücadele bilinciyle karşıladı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar