Ebru Timtik ölüm orucunun 238. gününde ölümsüzleşti

Ebru Timtik ölüm orucunun 238. gününde ölümsüzleşti

‘Adil yargılanma’ talebiyle 238 gündür ölüm orucunda olan Avukat Ebru Timtik ölümsüzleşti

“Adil yargılanma” talebiyle 238 gündür ölüm orucu direnişinde olan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi Avukat Ebru Timtik, ölümsüzleşti

Bu akşam saat 20:16 civarında kalbi duran Timtik, yapılan tüm tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İlk önce nabzının durduğunu ve tıbbi müdahalenin devam ettiğini duyuran HHB, daha sonra yaptığı açıklamayla Ebru’nun ölümsüzleştiğini duyurarak, “Adil yargılanma talebiyle 238 gündür Ölüm orucunda olan büro avukatımız Ebru Timtik şehit düştü! Tüm meslektaşlarımızı ve halkımızı Bakırköy Dr. Sadi Konuk Hastanesi önüne çağırıyoruz!” diye belirtti.

Ebru Timtik’le aynı taleple ölüm orucunu sürdüren Aytaç Ünsal ise direnişinin 207. gününde.

Cenaze Adli Tıbba kaçırıldı

Polisin abluka altına aldığı Bakırköy Dr. Sadi Konuk Hastanesi önünde toplanan Ebru Timtik’in ailesi, yoldaşları, dostları cenazenin kendilerine verilmesini, otopsi yapılmasını istemediklerini belirtmelerine rağmen, cenaze arka kapıdan kaçırılarak Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

Halkın Hukuk Bürosu da Adli Tıp önünde toplanmaları için halka çağrıda bulundu. Halkın Hukuk Bürosu cenazenin “kaçırılma” ihtimaline karşı Adli Tıp binasının önünde toplanma kararı aldı.

Talepleri ‘adil yargılanmak’tı

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatların yargılandığı davada, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Ebru Timtik’e 13 yıl 6 ay, Aytaç Ünsal’a 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

Mahkeme kararı, dosyada somut deliller olmaması, suçlamanın itirafçı ifadelerine dayanması, savunma avukatlarının beyanlarda bulunamaması, mahkumiyet kararı verilirken savunma avukatlarının salonda bulunmaması gerekçeleriyle eleştirildi ve tepki çekti.

Ceza kararlarının ardından avukatlar, adil yargılanma talebiyle açlık grevine başladı. 3 Şubat’ta açlık grevine başlayan ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve avukatlar Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu ve Ayşegül Çağatay, eyleme 10 Mart’ta ara verdi.

Açlık grevini ölüm orucuna çeviren Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Adli Tıp Kurumu, cezaevinde kalamaz raporu verdi. Hapis cezası kararına yapılan itiraz üzerine dosya Yargıtay’a gönderildi.

Timtik ve Ünsal’ın sağlık durumlarının kötüleşmesi nedeniyle tahliye edilmeleri ve Yargıtay’ın itirazı karara bağlaması için çağrılar yapıldı. Tahliye talepleri reddedilen avukatlar, 30 Temmuz’da hastaneye sevk edildi. Ebru Timtik, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, Aytaç Ünsal da Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar