Ege’de halk mesajı verdi: Bijî berxwedana Efrinê

Ege’de halk mesajı verdi: Bijî berxwedana Efrinê

Newroz coşkusunun dinmek bilmediği Ege kentlerinde yer gök Newroz renkleriyle şenlendi

Newroz coşkusunun dinmek bilmediği Ege kentlerinde yer gök Newroz renkleriyle şenlendi. Newroz alanlarında bir dakika bile dinmeyen “Bijî berxwedana Efrinê” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarının yanı sıra yapılan konuşmalarda da Efrin halkı ve Öcalan selamlandı.

İzmir’de sabah saatlerinden itibaren ilçelerden gelen yurttaşlar, tüm engellemelere rağmen Gündoğdu Meydanı’na ulaştı. Alanı dolduran binlerce kişi halayların ve sloganların ardından özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. Binler hep bir ağızdan “Çerxa Şoreşê” marşını okudu. Ardından alkışlar eşliğinde hep bir ağızdan “Bijî berxwedana Efrinê” sloganı atıldı. Kitlenin “Bijî Newroz”, “Biji berxwedana Newrozê”, “Bijî Serok Apo”, “Her yer Efrin her yer direniş” ve “Bijî berxwedana Efrinê” sloganları birbirine karıştı.

TEK TİPE TEPKİ

Alanda İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan, Deniz Gezmiş ve çok sayıda devrimci önderin posterleri taşındı. Kentte bulunan tüm demokratik kitle örgütlerinin destek verdiği kutlamalar sırasında cezaevlerinde uygulanmak istenen tek tip kıyafet uygulamasına da tepkiler “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük” sloganı ile dile getirildi.

NEWROZ ATEŞİ İLE ISLIK VE ALKIŞ TUFANI KOPTU

Ardından HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün de katılımı ile Newroz ateşi yakıldı. Newroz ateşinin alevlenmesi ile birlikte alkış ve ıslık tufanına tutulan meydanda bir kez daha Efrin için sloganlar yükselmeye başladı. Kutlamaların açılış konuşmasını HDP İzmir İl Eşbaşkanı Çerkez Aydemir yaptı. Aydemir, Newroz ateşi ile yeniden dirildiklerini belirterek, Kürt ve Türk halklarının barış ve kardeşlik umudunun tüm saldırılara rağmen Newroz ateşiyle birlikte yeniden alevlendiğini söyledi. Efrin’de yaşanan saldırıların Kürt düşmanlığı ile açıklanabileceğini belirten Aydemir, halkların ortak mücadelesi ile saldırıları boşa çıkaracaklarını söyledi.

BARIŞ ANNELERİ HEMEN BARIŞ İSTEDİ

Ardından tutuklu HDP milletvekilleri ile belediye başkanları ve HDK’li yöneticilerin isimleri ile mektupları okundu. İsimler okunurken, kitle coşkulu bir şekilde tutuklu siyasetçileri alkışladı. Tutuklu HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu mesajında tüm Ortadoğu ve Türkiye halklarının Newroz’unu kutladığını belirterek, “Mutlaka kazanacağız” mesajı verdi. Okunan mesajların ardından Barış Anneleri Meclisi üyeleri sahneye çıktı. Annelerin sahneye çıkması sırasında “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları atıldı.

Barış Anneleri adına konuşan Medine Kaymaz, tüm halkın Newroz’unu kutladığını ve halkları selamladığını vurgularken, cezaevlerine ve dünyanın her yerinde direnenlere selam gönderdiklerini ve Newrozlarını kutladıklarını belirtti. Kaymaz, yıllardan bu yana annelerin barış ve özgürlük talep ettiklerinin altını çizerken, Efrin’e dönük saldırılara bir an önce son verilmesi gerektiğini belirtti. Kitle annelerin sözlerine “Şehit namirin” sloganıyla karşılık verdi.

KİTLE MESAJINI VERDİ

Ardından HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç “Bijî Serok Apo” sloganı eşliğinde sahneye çıktı. Polisin sık sık Tertip Komitesini uyarmasına aldırış etmeyen kitle slogan atmaktan vazgeçmedi. Oluç, herkesin Newroz’unu kutlarken, “İmralı’da bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Newrozunu kutluyor kendisine buradan selamlar gönderiyoruz” dedi. PKK Lideri Öcalan’ın isminin sahneden seslendirilmesi üzerine kitle hep bir ağızdan bir kez daha Öcalan lehine, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Biji berxwedana Efrinê” sloganlarını atmayı sürdürdü. Konuşmasına Efrin’e dönük saldırı ile devam eden Oluç, “Efrin’e bayrak diktiniz de ne oldu. Anadolu halkının sorunları çözüldü mü” diye sordu. Efrin’e bayrak dikilmesi ile Kürt halkının gönlüne hançer saplandığını belirten Oluç, Efrin’e dönük saldırıların AKP ve MHP’nin “Kurt ittifakı”na yaradığını söyledi. Oluç, ÖSO ile birlikte Efrin’e girenlerin barış istemediğini ve İmralı’daki barış masasını devirdiğini belirtirken, kitle ÖSO’yu yuhaladı.

Oluç’un ardından sanatçı İlkay Akkaya şarkılarıyla sahne aldı. Şarkılar boyunca kitle zafer işaretleri ve sloganlarını eksik etmedi.

‘İZMİR BUGÜN EFRİN OLDU’

Verilen konserin ardından HDP Kadın sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran konuştu. “Jin jiyan azadi” sloganları eşliğinde konuşmasına başlayan Başaran, AKP ve MHP ittifakını eleştirdi. Erdoğan’ın meydan meydan “Milli irade” diyerek dolandığını belirten Başaran, “Biz halkız halk. Biz sizden korkmuyoruz. Buradayız. Gündoğdu’da binlerce kişi. Sizin tüm baskılarınıza rağmen buradalar. Bu halk karşısında biteceksiniz. Korkun. Korkunuz da budur” dedi. Newroz’un halkın 2 bin yıldan bu yana kutladığı bir bayram olduğunu belirten Başaran, “Bugün bu kutlamalar, Kürdistan’ın dört parçasında ve dünyanın her yerinde binlerce kişi tarafından kutlanıyor. Bu halklar ‘tek adam’ sistemine karşı çıkıyor” dedi.

Efrin’de çocukların ve kadınların katledildiğini hatırlatan Başaran, “Kürtlere karşı büyük bir düşmanlık sergileniyor. Ancak Efrin halkı direniyor. Efrin Amed’dir. Efrin Batman’dır. Efrin bugün oldu İzmir. Bakın Efrin’de bugün yaşam bitti. Efrin halkı onları karşıladı mı? Efrin halkını kazanabildiler mi? İşgalci olup çıktılar. Selam olsun direnenlere, selam olsun Efrin halkına, selam olsun Cizre’ye, selam olsun Amed’e. Newroz ateşi karanlıkları elbet aydınlatacaktır. Her karanlığın sonu aydınlıktır. Eğer Dehaq’lar varsa binlerce Kawa da ona karşı mücadele edecektir” diye konuştu. Başaran’ın konuşması sırasında da Efrin lehine sloganlar atan kitle ÖSO ve TSK’nin saldırılarına yuhalamalarla tepki gösterdi.

Konuşmasına PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük ağır tecrit koşullarını eleştirerek devam eden Başaran’ın sözü kitlenin “Bijî Serok Apo” sloganı ile kesilirken, Başaran PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün Türkiye halklarının özgürlüğü olduğunun altını çizdi. Başaran, Öcalan ve cezaevlerinde tutuklu olan binlerce yurttaşı selamlarken, Newroz’un Öcalan ve tutukluların özgürlüğüne vesile olması dileklerinde bulundu.

‘SELAM OLSUN SAYIN ABDULLAH ÖCALAN’A’

Ardından söz alan HDP’li Ertuğrul Kürkçü de, “Mutlaka ve mutlaka kazanacağız. Yalnız yaşamayacağız” dedi. Yaşamını yitiren devrimciler, cezaevinde olan tutuklular ve geride bıraktıkları tüm yoldaşların anısına mücadeleye devam edeceklerini belirten Kürkçü, tutuklu HDP’li milletvekilleri ve siyasetçilerin isimlerini sıralayarak, “Siz özgür değilseniz biz özgür değiliz. Sizleri oradan alacağız” dedi. Kitlenin “Bijî Serok Apo” sloganı atması üzerine Kürkçü, “Demirci Kawa geleneğini modern tarihe taşıyan Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan, kimse ile görüştürülmese de her gün her an hepimizi gören sevgili yoldaşımız Abdullah Öcalan’a buradan binlerce selam olsun. Biz sevgili yoldaşımız Abdullah Öcalan’ın barış ve ortak yaşam için ortaya attığı fikirleri savunurken, bize diyorlar ki; ‘siz suçu ve suçluyu övüyorsunuz’ biz de diyoruz ki; siz suç işliyorsunuz. Siz halkların umutlarına karşı suç işliyorsunuz. Gelecek yüzyıl bizim olacak. Gelecek yüzyıl Kürt halkının, Türk halkının ve tüm halkların olacak. Türkiye halkları bu zulme rağmen yine bu meydanda. Tüm baskılara rağmen bu meydanda. Yine bir araya geldiysek, bu devrimci duruşa, bu devrimci fikirlere, bu devrimci mücadele ile buradayız” ifadelerini kullandı.

SURUÇ’TA KATLEDİLENLERİN FOTOĞRAFLARI ALANA ALINMADI

İzmir’de Newroz kutlamalarına katılmak isterken, üstlerinden sarı kırmızı yeşil flamalar ve puşiler bulunan en az 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kadınlardan biri sarı kırmızı yeşil elbise giydiği için çocuğu ile gözaltına alınırken, bir kadın da yüzüne yaptığı sarı, kırmızı, yeşil makyaj gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Alana Suruç’ta katledilen 33 kişinin fotoğraflarını taşıyarak girmek isteyenlere polis müdahale etti. Tertip Komitesi polise tepki gösterdi. Polis fotoğrafların alana alınmasına izin vermedi.

Newroz son olarak Grup Gölgedekiler’in sahne almasıyla devam etti. Selendirilen şarkılar eşliğinde halaylar çekildi.

DENİZLİ 

Denizli’de Esentepe Semt Pazarı’nda toplanan binlerce kişi, sabah saatlerinden itibaren alanı doldururken, coşkulu anlar yaşandı. Kitle sarı kırmızı, yeşil balonlarla süslenen alana çocukları ile gelirken, sık sık “Bijî berxwedana Efrinê” ve “Bijî Serok Apo” sloganları attı. Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı açıklama sırasında katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin unutulmadığı alanda “Barışın Elçisi Tahir Elçi”, “Newroz pîroz be”, “Özgürlük için direniyor, demokrasi için örgütleniyoruz” ve “Bu böyle gitmez kadınlar izin vermez” pankartları asıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit uygulamasına “Tecrit kaybedecek barış kazanacak” pankartı ile tepkisini dile getiren Denizli halkı, rengarenk elbiseleri ve ellerine yaktıkları Newroz kınası ile alanı hıncahınç doldurdu.

‘TECRİT KAYBEDECEK BARIŞ KAZANACAK’

Kadın yoğunluklu kitlede beyaz tülbentli kadınlar dikkat çekerken, başlarına Newroz bantları takan yurttaşlar zafer işaretleri eşliğinde hiç durmadan sloganlar attı. Kitle özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda “Çerxa Şoreşê” marşını hep bir ağızdan okudu. Saygı duruşunun ardından alanda “Şehit namirin”, Efrin ve Öcalan lehine sloganlar yükseldi. Ardından yakılan Newroz ateşi ile birlikte coşku selinin yaşandığı Denizli Newroz’unda HDP Denizli İl Eşbaşkanı Cevahir Kayar açılış konuşmasını yaptı.

Kayar, Denizli halkı ile birlikte tüm halkların Newroz’unu kutlarken, Newroz alanında yükselen alevlerin halklara özgürlük ve barış getirmesini dilediklerini belirtti. Efrin’e dönük saldırıları protesto ettiklerini belirten Kayar, “Efrin’de gün gelecek Efrinliler elbet kazanacak. Efrin halkı gibi Kürt halkı da bugünleri unutmayacak” dedi. Ardından HDP MYK Üyesi Ali Kenanoğlu halka hitap ederek, Türkiye halklarının başına AKP ve MHP ittifakının musallat olduğunu ve halkların bu faşist yönetimi göndereceğini vurguladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride ve Efrin’e dönük saldırılara değinen Kenanoğlu, halkların birlikte yaşam umutlarının hiçbir şekilde önlemeyeceğinin altını çizdi.

Kutlamalar yerel sanatçıların şarkıları eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

BALIKESİR 

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde Pancar Meydanı’nda yapılan kutlamalara da yüzlerce kişi katıldı. Yurttaşların halaylar eşliğinde “Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Bijî Newroz” sloganları attığı kutlamada, Newroz ateşi yakıldı. Kitle özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunduktan sonra, yakılan ateşinin üstünden atlayarak ateşin etrafında halaylar çekti. HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, kitleye hitap ederken, Balıkesir’in talan edilen doğası gibi Efrin’de de ÖSO’cuların halkın malını talan ettiğini belirtti. Ataş, tüm halkların Newroz’unu kutladığını belirterek, “Mutlaka biz kazanacağız” mesajı verdi.

MANİSA 

Manisa’da “Newroz Direniştir. Faşizme Karşı Halkların Baharıdır” şiarıyla kutlanan Newroz, Yunus Emre ilçesine bağlı Horozlu Mahallesi Kapalı Pazar Yerinde gerçekleştirildi. Manisa’nın her ilçesinde Newroz alanına gelen kadın ve çocuklar yöresel kıyafet, kiras fistan ile alana girdi. Halk polislerce kurulan arama noktasından geçerek alana girdi. Kutlamanın yapıldığı alan HDP bayraklarıyla süslenirken, sahnede Kürtçe ve Türkçe “Newroz kutlu olsun” pankartı asıldı. Sık sık “Bijî Serok Apo”, “Biji berxwedana Efrinê”, “Kürt halkı özgürdür özgür kalacak” sloganlarının atıldığı alanda yurttaşlar şarkılar söyleyerek halay çekti.

İlk olarak konuşma yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Manisa İl Eşbaşkanı Behçet Parıltı, tüm halkların Newroz bayramını kutlayarak, barış, kardeşlik ve özgürlük dileklerinde bulundu.

‘KAWA RUHUYLA ALANLARI DOLDURMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Ardından konuşan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Manisa halkının alanları doldurmasının önemli olduğunu söyledi. Başaran, hiçbir iktidarın Kürt halkını yenemeyeceğini belirtti. AKP ve MHP’nin Kürt halkının tarihini bilmediklerini söyleyen Başaran, “Demirci Kawa’nın tarihini bilmiyorlar. Demirci Kawa Dehaq’ın karşısında mücadele etti. Şimdi bizler de modern Dehaq’ların karşısında bu alanları Kawa ruhuyla doldurmaya devam ediyoruz” dedi.

‘TEK YOL TECRİDİN KALDIRILMASI’

“Eğer süreç düzelecekse, halklar özgür ortamda olacaksa, Türkiye tam bağımsız bir ülke haline gelip, emperyalistlerin kucağından geri dönmek istiyorsa önce kendi gerçekliğiyle barışacak” diyen Başaran, bunun tek yolunun PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılmasıyla olacağını vurguladı. Başaran, “Sayın Abdullah Öcalan için milyonlar ‘Benim irademdir’ diyerek imza topladı. Sayın Öcalan Kürdistan, Türkiye’de, Ortadoğu’da bir yaşam umudunu ekti. Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit Kürt halkı üzerindeki tecrittir. Barış, kadın, özgürlük ve şu anda Türkiye’nin içerisindeki bulunduğu durum Sayın Öcalan’a uygulanan tecridin sonucudur. Eğer bugün Sayın Öcalan ile görüşmeler hala olsaydı ne Efrini, ne ekonomik bunalımı, ne de savaş ittifakını konuşuyor olurduk. Ama biz halklar olarak el ele, kol kola vererek bu sistemi dağıtacağız. İnancınız her zaman olsun, Demirci Kawa’lardan bu yana ateşimizi söndüremediler. Biz kazanacağız, biz özgür olacağız. Newroz’umuz tüm halklar için kutlu olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Newroz kutlaması Kürtçe ve Türkçe şarkıları, zılgıt ve halaylar eşliğinde sonlandı.

MUĞLA 

Newroz’un kutlandığı Muğla’nın Milas ilçesinde Akkent Pazar Alanı’nın etrafı “Güvenlik” gerekçesiyle çok sayıda polis ve moloz kamyonları ile ablukaya alındı. Buna rağmen yurttaşlar Newroz alanındaki yerlerini aldı. Halaylarla başlayan Newroz kutlamasına Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan katıldı. Serbang Emrah ve müzik grubu ile yerel müzisyen Koma Bawer’in şarkılarını seslendirdiği kutlamada, “Newroz direniştir, faşizme karşı halkların baharıdır” pankartı açıldı. Kadınların fistanlarını giyerek katıldıkları kutlamalara, 7’den 70’e yüzlerce kişi tüm coşkusuyla zılgıt ve alkışlar eşliğinde halaylar çekti. Kutlamaya katılanların attıkları “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedan a Efrinê” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları kutlamaya damgasını vurdu.

İlk olarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muğla İl Eşbakanı Yusuf Uludağ konuştu. Cezaevinde tutuklu bulunan HDP’li seçilmişler Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Mehmet Aslan, Sabahat Tuncel, İdris Baluken, Ayla Akat Ata ve Leyla Güven’in mesajlarını okudu. Bir daha savaşa ve zulme inat direniş baharında buluştuklarının ifade edildiği mesajda, “Efrin’den İstanbul’a kadar her yerde, özgürlük için atan her yüreklerde Newroz ateşinin sıcaklığı var. Kürt halkının nice acılar, ölümler ve büyük direnişlerin ikliminden geçerek yaşama ve bahara yeniden kavuşmasına tarih tanıktır” sözleri yer buldu.

‘COĞRAFYAMIZA BARIŞ, TECRİT KALDIRILINCA GELECEKTİR’

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecride de değinilen mesajda, tecrit politikalarıyla birlikte halkların özgür geleceğinin susturulmasını istendiği ifadeleri kullanıldı. Mesaj şu şekilde devam etti: “5 Nisan 2015 tarihinden beri tecrit politikalarıyla ülkemiz ve halklarımız adeta bir savaş yaşamaktadır. Eğer bu savaş Sayın Öcalan üzerinde sürdürülen tecrit ile başladıysa Sayın Öcalan’ın üzerinde ki tecrit ve esaretin kırılması ile coğrafyamız barış ve huzura erişebilir.”

 

‘DEMİRCİ KAWA BAŞKALDIRININ SİMGESİDİR’

Ardından konuşan HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Kürtçe, Türkçe ve Ermenice Newroz bayramını kutlamakla başladığı konuşmasına Kur’an –ı Kerim’den 2 ayet okuyarak devam etti: “’Ben sizi çok renkli, çok dilli ve çok halklı yarattım ki birbirinizi tanıyınız, birbirinizle yardımlaşasınız diye.’ Tek dil ve tek ırk diyenler yalan söylüyor. Bunlar sadece Kürt ve diğer ezilen halklara değil aslında Allah’a karşı bir savaş açmışlar. Türkiye ile beraber hareket eden ÖSO güçleri Efrin’de bulunan Demirci Kawa’nın heykelini yıkıp, biz Zerdüştlüğü yendik dediler. Demirci Kawa, Zerdüştlüğün değil, zulme karşı başkaldırının simgesidir. Özgürlüğün ve direnişin simgesidir. Ayrıca 2 bin 600 yıldan beri var olan Demirci Kawa’nın şimdiye kadar heykeli yoktu ama onun mücadelesini hep yüreğimizde büyüterek taşıdık. Şimdi siz o heykeli yıktınız diye değersiz olmuyor bizim için.”

Aslan’ın konuşmasından sonra yakılan Newroz ateşi etrafında coşkuyla, alkışlarla ve zılgıtlarla halay çekilirken, birçok genç ateşin üzerinden atlayarak kutlamasını devam ettirdi.

Mezopotamya Ajansı


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

Dosyadaki diğer yazılar

İlgili yazılar