Ehliyetsiz araç kullanan çocukların başlarına gelmeyen kalmadı!

Ehliyetsiz araç kullanan çocukların başlarına gelmeyen kalmadı!

Doğubayazıt’ta ehliyetsiz oldukları için “dur” ihtarına uymayan iki çocuğa polis önce ateş açtı, sonra zırhlı araçla çarptı. Arabadan indirilerek silah dipçikleriyle darp edilen çocuklara rapor verilmedi.

Polisin sınırsız yetkilerini hoyratça kullanmasının bir örneği de Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’nde yaşandı.  Ehliyetsiz araç kullandıkları için dur ihtarına uymayan çocukların aracına ateş açıldı, bilinçli olarak zırhlı araçla çarpıldı, dipçiklendiler, biber gazına maruz kaldılar, dövüldüler! Vücutlarının birçok yerinde darp izi bulunmasına rağmen doktor rapor vermedi!

Polisin yetkilerini tepe tepe kullanmasının bir örneği de Van’da yaşanmıştı. Polis, kendisine yol vermediğini iddia eden halk otobüsü şoförüne silah çekmiş, tepki gösterilince de “İstediğim gibi silahımı çekerim, sana ne” demişti.

Doğubayazıt’ta mahalle içinde ehliyetsiz araç kullandıkları için başlarına gelmeyenin kalmadığı M.F. (16) ve E.C.A. (15) adlı çocukların yaşadıklarını, M.F.’nin ablası Berivan F., MA’ya şöyle anlattı:

Kardeşim M. ile arkadaşı E.C.A. aracı yıkıyorlar daha sonra araca binerek mahalle içerisinde sürmeye başlıyor. Mahalle arasında polis bunlara ‘dur’ ihtarı yapıyor ama çocuklar ehliyetsiz oldukları için kaçıyorlar. Kovalamaca sırasında polisler araca ateş ediyor. Çocuklar aracı durduruyor ama polis araca zırhlı arabalarıyla önden bilerek çarpıyor. Çarpma sonucu araçtaki hava yastıkları patlıyor. Çocukları aşağı indirip silah dipçikleriyle darp etmeye başlıyorlar.

 

DOKTOR DARP RAPORU VERMEDİ

 

Yaklaşık 30 dakika çocukları çamur içerisinde bekletip darp ediyorlar. Daha sonra çocuklar bizimle iletişime geçmek için telefonu isteyince çocukların telefonunu da kırıyorlar. Polisler daha sonra çocukların ağzına biber gazı sıkarak zorla bir kağıt imzalatıyor. Daha sonra bizimle iletişime geçtiler, ben de ilçe emniyetine gidip çocukları sordum, fakat çocukların orda olmadığını öğrendim. Hastaneye gittiğimde çocukları gördüm. Hastaneden darp raporu almak istememize rağmen doktor darp raporu vermedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar