Elektriğe yüzde 34 oranında zam geliyor!

Elektriğe yüzde 34 oranında zam geliyor!

Büyük borç batağı içindeki enerji şirketleri onca teşvike rağmen saplandıkları kriz bataklığından çıkamıyor, çareyi seçimlerden sonra elektriğe yüzde 34 oranında zamda buluyor!

Bankaların bir araya gelerek oluşturdukları ve büyük oranda devlet tarafından desteklenecek olan “enerji fonu” da bu sektördeki batıkları, şişmiş borçları karşılamaya yetmemiş görünüyor ki elektrik firmaları büyük bir zam hazırlığı yapıyorlar. Seçimden sonra elektriğe ve dolayısıyla aklımıza gelebilecek tüm tüketim kalemlerine yüzde 34 oranında zam yapılması bekleniyor.

Anlaşılan o ki BOTAŞ’ın toplam 26,6 milyar liraya ulaşan borçlarının ödenmesi ve artan döviz kurları, derinleşen krizle birlikte girdi maliyetlerinin yükselmesi karşısında duvara dayanıldı!

Bu çıkmaz içinde beklenen zammın haberi Boğaziçi Elektrik’ten geldi. Şirket, yeni zamlı tarife için işyerlerinin elektrik enerjisi satış sözleşmesini 30 Haziran itibariyle feshedeceğini bildirdi. Yazıda, 1 Temmuz itibariyle oluşacak maliyete göre yeni fiyat belirleneceği bilgisi verildi.

Basında yer alan haberlere göre kurum tarafından yapılan açıklamada, kur artışları gibi etkenler sonucu elektrik üretim maliyetinin yüzde 34 oranında arttığı belirtildi. Bu şartlar da sözleşmeli satış yaptıkları işyerlerine mevcut fiyattan satış yapmalarının mümkün olmadığını vurgulayan Boğaziçi Elektrik yetkilileri, haziran sonu itibariyle sözleşmeleri feshedeceklerini duyurdu. 1 Temmuz’dan itibaren ise oluşacak maliyete göre yeni fiyat belirleneceği ifade edildi.

CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ adına Satış Direktörü Serkan Günaydın ile Ticari ve Mali İşler Grup Direktörü Akif Çağdaş Acar imzası ile abonelere gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi: “Enerji piyasalarında yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı oluşan belirsizlikler ve kur artışlarının, önümüzdeki dönemde elektrik üretimin maliyetlerinde ve bu kapsamda Enerji Piyasaları İşletme AŞ tarafından işletilen spot piyasada elektrik fiyatlarının artışına neden olacağı tahmin edilmektedir.”

EPDK: üzülerek belirtmek isteriz ki…

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumunun (EPDK) önümüzdeki dönem maliyet öngörülerini yenilediğinin belirtildiği kurum açıklamasında, 1 Temmuz itibariyle zam beklentisi şu ifadelerle vurgulandı: “Üzülerek belirtmek isteriz ki; elektrik maliyetlerindeki değişkenlikler ve kur artışlarından kaynaklanan ilave YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) maliyetlerinin yanı sıra 01.07.2019 tarihi itibariyle oluşması muhtemel yeni elektrik tedarik maliyet koşullarının yarattığı belirsizlikler, sözleşmenin mevcut şartlar dahilinde şirketimiz açısından devamının mümkün olmamasına sebebiyet vermektedir. Zira Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) bu doğrultuda 16/05/2019 tarihli kurul kararı ile 2019 yılı haziran-aralık 7 aylık dönemi için aylık bazda tedarik edilen birim enerji miktarın başına öngörülen YEKDEM maliyetlerini güncellemiş olup bir önceki öngörüsü ile kıyasladığında 7 aylık dönem için beklentilerinde ortalama yüzde 34 oranında artış olduğu gözlemlenmektedir.

Sıraladıkları sebeplerden dolayı, elektrik enerjisi satış sözleşmesini 30 Haziran 2019 itibari ile feshedileceklerini duyuran Boğaziçi Elektrik yetkilileri, isteyen işyerleri ile EPDK’nın belirleyeceği fiyat üzerinden satış gerçekleştireceğini duyurdu.

2018’de 4 kez zam

Elektriğe geçen yıl gelen zam oran ve tarihleri şöyle:

1 Ocak 2018: EPDK, konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 8.8, sanayi ve ticarethanelerde elektriğe ise yüzde 8.4 zam yaptı.

1 Nisan 2018: Elektrik fiyatları ortalama 2.89 zamlandı.

1 Ağustos 2018: Farklı abone gruplarına göre elektrik fiyatları yüzde 9 ile yüzde 14 arasında arttı.

1 Eylül 2018: Elektriğe yüzde 9 ila yüzde 14 oranında zam geldi.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından elektrik toptan satışı yüzde 37 zamlanmış fakat bu zam faturalara yansıtılmamıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar