Emine Bulut davasının ilk duruşması görülüyor

Emine Bulut davasının ilk duruşması görülüyor

Eski eşi tarafından 10 yaşındaki kızının gözleri önünde boğazı kesilerek katledilen Emine Bulut cinayetiyle ilgili davanın ilk duruşması Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

10 yaşındaki kızının gözleri önünde ayrıldığı eşi Fedai Varan tarafından boğazı kesilerek katledilen Emine Bulut’un davasının ilk duruşması bugün Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Türkiye’nin birçok ilinden gelen 200’e yakın avukat, kadın örgütleri, kadın cinayetlerinde yakınlarını kaybeden aileler, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda gazetecinin katıldığı duruşma öncesinde Adliye önünde basın açıklaması yapılarak kadın cinayetlerindeki cezasızlık politikasının yeni cinayetlere davetiye çıkardığı belirtilerek, bu politikadan vazgeçilmesi istendi.

Mahkeme kadın örgütleri ve Baroların müşteki sıfatıyla davaya katılma taleplerini reddederken, Bulut ailesi ve Emini Bulut’un kızı adına Aile Bakanlığı’nın katılma talebini kabul etti.

Emine Bulut’un 10 yaşındaki kızı, adliyede başka bir odada segbis ile duruşmaya bağlandı. Küçük kız başka suçtan tutuklu olan ve duruşmaya SEGBİS ile katılan dayısı Bekir Bulut’a “Dayı sen yanıma gelmeden konuşmayacağım” dedi.

Emine’nin katili Fedai Varan’ın avukatı, olayın bir kadın cinayeti olduğunu belirterek, “Tüm kadın dernekleri ve kurumların katılma talepleri kabul edilmelidir” dedi.

Olayın her yönünün araştırılmasının Varan’ın da menfaatine olduğunu söyleyen avukatı, “Emine Bulut öldürülmeden iki saat önce karakola sığınmıştır. Emine Bulut’u korumayanlar da suçludur. Bu olayın küçük ya da büyük suç ortakları vardır” ifadesini kullandı.

Avukatın bu yaklaşımıyla Fedai Varan’ın suçunu hafifletmeye çalışmasına tepki gösteren bir kadın avukat, “Bizim söyleyeceklerimizi ifade etmek rol çalmaktır” dedi. Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, “Ama bunlar suçu hafifletmez. Planlı bir cinayet vardır” tepkisini gösterdi.

Avukatı her yerde yayınlanan görüntüleri talep edebildi!

Sanık avukatı yaptığı açıklamada, “Görüntüler bana verilmedi. Bunları incelemem için bana verilmesi lazım. Savunmamı hazırlamam için süre talep ediyorum” dedi.

Sanık Fedai Varan ise, “Ceza alacağımı biliyorum. Ama görüntüleri avukata vermenizi istiyorum” dedi. Mahkeme, talebi görüntülerin internette olduğu için avukata verilmesi talebini reddetti.

Cezavindeki kardeşi konuştu

Emine Bulut’un cezaevinde olan kardeşi Bekir Bulut, SEGBİS’le yaptığı açıklamada, mahkeme salonunda oturan diğer kardeşi Kazım Bulut’un da ablasını ölümle tehdit ettiğini belirterek, “Onun da orada sanık olması gerek” dedi. Kazım Bulut, bunun üzerine salonu terk etti.

‘Bu kadar güvenliği kardeşim için alsaydınız’

Duruşmada olay anına ilişkin görüntüler izlendi. Emine Bulut’un kardeşleri, bu sırada sanık Fedai Varan’in üzerine yürüyerek sanığı darp etmeye çalıştı. Sanık polisler tarafından salondan kaçırıldı.

Bulut ailesi de mahkeme talimatı ile salondan çıkarıldı. Kardeş Kazım Bulut, “Bu kadar güvenliği kardeşime alsaydınız. Yarım saat önce karakola gitmiş onu korumadınız sanığı mı koruyorsunuz şimdi bu nasıl iş” diyerek polislere tepki gösterdi.

Annesi gözleri önünde öldürülen küçük F.B.V. ise psikolog eşliğinde verdiği ifadesinde, ‘o kişi’ diye bahsettiği babasıyla olaydan önce de görüşmek istemediğini söyledi.

Küçük kız, “Annem ‘baban seni aradı, konuşmak istiyor musun?’ diyordu. İstemiyordum, annem zorla konuşturuyordu. Babamın yanına bir kez kalmaya gittim. Diğerlerinde annem çarşıya götürüyordu, babam istediği zaman görüşüyorduk” dedi.

‘Annemle kaçtık, emniyete girdik’

Annesi gözleri önünde öldürülen küçük kız,

“Annemle o gün çarşıya gittik. Annemle Kızılkanat İş Merkezi’ne gittik, namaz kılmaya girdi mescide. O anda mesaj attı ‘neredesiniz?’ dedi o kişi, yanımıza geldi. Bana ‘gidiyoruz’ dedi, ben gitmek istemedim. Annemin boğazını sıktı. O kişi, beni alıp götürdü. Sonra annem beni aradı ‘yemek yiyelim’ diye. Sonra kafeye oturduk, onlar konuştu, ben yemeğimi yedim. Beni başka masaya oturttular. Biz annemle kaçtık, emniyetin oradaki takside oturduk. Sonra emniyete girdik, oradaki nüdür mü ne bilmiyorum, beni başka odaya aldılar. İşleri bitince annem yanıma geldi ‘gidiyoruz’ dedi ve çıktık” diye konuştu.

‘O kişi benim babam değil’

Annesinin işe gitmeden önce kendisini dolmuş durağına götürdüğünü ifade eden çocuk, “Dolmuş durağının orada beni bekliyormuş o kişi. Annemin kolunu sıktı, indirdi dolmuştan. Ben de indim. Kendi tişörtünü havaya kaldırdı, bıçağı gösterdi anneme. Annem bana ‘sen bin git, ben konuşup, gelirim’ dedi. ‘Gitmek istemiyorum’ dedim.

Dönerciye girdik sonra. Orada olanlar oldu. Daha önce taşıyordu bıçak. O gün görmedim; ama sonradan anladım. İçeride annemle tartıştı. Ben kenardayım, kapının önünde. Annemin boynuna sarılıp, boynunu kesti. Engellemeye çalıştım. Elimde poşet vardı, onu kafasına attım, tabletimi kafasına attım; ama engelleyemedim. Sonra ambulans geldi. O kişi benim babam değil” diye anlattı.

Kardeşi: Hamileyken dövüp balkona attı

Emine Bulut’un tanık olarak dinlenen kardeşi Bekir Bulut, ablasının evliliği boyunca şiddet gördüğünü, Varan’ın Emine Bulut’u hamileyken bile dövüp kış ortasında balkona attığını anlattı. Bulut şunları söyledi: “Ablam, hamileyken ayrıldı kocasından. Doğum yaptığında yanında yoktu. Hastanede altı y boyunca tedavi gördü, yine yanında yoktu. Çocuk bu yaşına geldikten sonra babalık damarları kabarmaya başladı. Çocuğu gösterme konusunda sadece ben karşı geliyordum. Beni cezaevine attırdılar. Görüşmelerini istemiyordum. Aile büyükleri bir araya geldi, barıştırdılar. Ablamı sürekli tehdit etmiş ‘Seni öldürürüm’ diye. Ablam söylememiş bize. O avukata söyleyin, ben cezaevinde en az 50 kere o görüntüyü izledim. O da izleseymiş” dedi.

Emine Bulut’un cezaevinden SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) aracılığıyla duruşmada tanıklık yapan diğer kardeşi Mikail Bulut ise “Sürekli kumar oynuyordu, alkol alıyordu. Elimden geldiği kadar çocuğuyla görüşmelerini istiyordum. 10 yaşındaki küçücük kıza bir kez sesimizi yükseltmedik. O kız, dedesine ‘Baba’ diyordu” dedi.

‘Kızını kestim sülaleni kurutacağım’ demiş

Baba Ahmet Bulut, şunları anlattı: “Torunum babasız büyümesin diye barışmalarını istedik. Evine gidiyordum, elektrik parasına kadar ben yatırdım. Çocuğuna bir litre süt almış mı? Dokuz sene boyunca hiç bilmedi kızını. 2017’de ikinci kez evlendi kızım. Rahat vermedi kızıma, rahatsız etti. Çocuk görüşmek istemiyordu artık babasıyla. Olay günü kızımı ve torunumu bıraktım. Sonra Fedai beni aradı, ‘Kızını kestim, sülaleni kurutacağım’ dedi. Bir baba, 10 yaşındaki kızının önünde annesini öldürdü, buna ne diyeceğiz?

‘Hiç mi el insaf yoktu? Sandalyeyi kafasına vursalardı’

Gözyaşları içinde konuşan anne Fadime Bulut şunları söyledi: “Asılmasını istiyorum, onun anası da yaşasın benim yaşadığımı. Torunum olaydan sonra; ‘Anneanne dolmuşta kimse yoktu, 3 kişiydik’ dedi. Arkadan tutmuş çekmiş kolundan, içeri sokmuş. Seyretmişler. Hiç mi el insaf yoktu? Sandalyeyi kafasına vursalardı. ‘Ben ambulans çağırın, yardım edin diye bağırıyordum; ama kamera çekiyorlardı anneanne’ dedi. Allah’tan korkmaz; yaralı koyaydın hiç olmazsa, ben bakardım ölene kadar kızıma. Sen nasıl uyku uyuyorsun?”

(Cumhuriyet ve Diken’den derlendi)


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar