Emine Bulut’un katiline itiraz yolu açık müebbet hapis cezası!

Emine Bulut’un katiline itiraz yolu açık müebbet hapis cezası!

Emine Bulut’un katili Fedai Varan’ın yargılandığı davanın 2. duruşması görüldü. Varan’a “tasarlayarak ve canavarca hislerle” cinayet işlemekten değil, “kasten adam öldürmekten” indirimsiz ve itiraz yolu açık müebbet hapis cezası verildi!

10 yaşındaki kızının gözü önünde boğazı kesilerek katledilen Emine Bulut’un katili eski eşi Fedai Varan’ın yargılandığı davanın 2. duruşması Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Varan, “kasten adam öldürme” suçundan itiraz hakkı olmak üzere müebbet hapis cezasına çarptırıldı, indirim uygulanmadı.

Planlanarak ve canavarca hislerle gerçekleştirildiği her açıdan belli olan bu cinayetle ilgili itiraz yolu açık olmak üzere “kasten adam öldürmek”ten ceza verilmesi mahkemelerin kadın cinayetleri karşısındaki tutumlarının yeni bir örneği oldu.

Duruşmaya, katilin avukatı Ersoy Aytaç’ın yargılamayı uzatmayı ve cinayeti “aile içi şiddet” kategorisine sokmayı esas alan savunma ve talepleri damgasını vurdu. “Ben katili ya da cinayeti savunmuyorum. Avukatlık hak savunuculuğudur, ben bunun için buradayım” diye belirten Ersoy duruşma sonundaysa Emine Bulut’un Varan’ı cinayete tahrik ettiğini ima eden bir savunmayla indirim istedi. Duruşma sonunda Bulut’un ailesi katile tepki gösterince, jandarma aileyi darbetti. Duruşmada Fedai Varan, adil yargılanmadığını belirterek, susma hakkını kullandı.

Duruşmaya “canavarca hisle tasarlayarak öldürme” suçundan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen katil Fedai Varan ile Emine Bulut’un anne, babası, ailesi, kadın örgütleri ve çok sayıda avukatı katıldı.

Emine Bulut’un cezaevindeki kardeşleri Mikail ve Bekir Bulut, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya bağlandı.

Polis, duruşma nedeniyle adliye önünde ve içinde geniş güvenlik önlemleri alarak kimlik kontrolü yaptı. Kadın örgütleri Adliye önünde yaptıkları açıklamada, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı yasanın uygulanması, kadın katillerinin hakkettikleri cezaları almasını istediler, kadın dayanışmasına bir kez daha vurgu yaptılar.

Emine Bulut ve Fedai Varan’ın kızları F.B.V ise duruşmaya getirilmedi.

Mahkemeden 5 talepte bulunan Varan’ın avukatı “kadın cinayeti değil, aile içi şiddet’ dedi

Duruşmada söz alan Varan’ın avukatı beş maddelik talepleri olduğunu, kabul edilmesi durumunda sanık Varan’ın savunma yapacağını söyledi.

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin aktardığına göre, sanık Varan’ın avukatı bu dosyanın kadın cinayeti değil, aile içi şiddet dosyası olduğunu ifade ederek, “Okullarda kadın cinayeti diye bir suç tipi bize öğretilmedi. Bu aile içi şiddet davasıdır. Emine Bulut’un öldürülmesi kadın örgütleri tarafından doğrudan kadın olması ile ilişkilendirilmiştir. Bu yaklaşım yargılamanın adil ve gerçek bir yargılamaya inancı sarsar” dedi.

‘Ben katili savunmuyorum, haklarını savunuyorum’

Dosya içeriğinde bulunan olay anına ilişkin dijital verilerin taraflarına verilmediği ve bu görüntülerin kendilerine verilmesi durumunda savunma yapacaklarını ifade eden sanık avukatı şöyle konuştu:

Bize duruşmadan sonra söz konusu görüntüler verilmemiş, bir şekilde basınla paylaşılmıştır. Ben katili savunmuyorum. Suça konu olan eylemi de savunmuyorum. Sanığın yargılama hukukundan doğan haklarını savunuyorum. Silahların eşitliği ilkesi kapsamında sanığın ve müdafinin bu görüntüleri alma ve inceleme için uzmana inceletme hakkı var. Bu hakkı ihlal ediliyor. Görüntülerin bizimle paylaşılması, savunmamızı yapmamız için süre talebimiz var. Eğer verilirse sanık susma hakkını kullanmayacak.”

‘Tüm tanıklar yeniden dinlensin’

Sanık avukatı, geçen celse dinlenen tanıkların hukuk çerçevesinde yemin etmediklerini, dolayısıyla tanıkların yeniden dinlenmesi talepleri olduğunu belirterek, “Geçen celse dinlenen tanıkların yeniden dinlenmesini istiyoruz. Geçen celse sanıkların yeminleri alınırken hukuka aykırı işlem yapıldı. Ayrıca duruşmaya katılanlar için ayrı odada duruşmadan görüntüler izletildi. Tanıklar oradaki odada diğer tanık ifadelerini izleyip etkilenmiş olabilirler.” Diye belirtti.

‘Kolluğun ihmali araştırılsın, tanık olarak dinlensin’

Cinayet öncesi Emine Bulut’un 29 dakika karakola sığındığı görüntülerde mevcut. Kolluğun ihmalinin araştırılması bir yana cinayetten önce Emine Bulut ile görüşün kolluk görevlilerinin ifadesine başvurulmasını istiyoruz. Tutanakta adı geçen dört polis memurunun soruşturma geçirmeleri için başsavcılığa suç duyusunda bulunduk. Bu dört polisin tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum.”

Son taleplerinin müşterek çocuk ile ilgili olduğunu belirten sanık avukatı, “İlk celse çocuğun adlı görüşme odasında dinlenmesini talep ettik ve çocuğa sorulacak sorularımız olduğunu söyledik. Bu talebimize rağmen çocuk başka bir salondan SEBGİS ile doğrudan mahkeme başkanı ile muhatap olmak suretiyle adli görüşme odaları yönetmeliğine aykırı davranıldı” dedi.

Çocuğun yeniden dinlenmesini talep etti

Ayrıca travma yaşayan bir çocuğa mahkeme başkanı tarafından ‘okul nasıl gidiyor’ gibi sorular sorulması başkanın iletişim kurmada bir eğitimi olmadığını gösteriyor. Müşterek çocuğun adli görüşme odaları yönetmeliğine uygun yeniden dinlenmesini talep ediyoruz. Tüm bu taleplerimiz yerine getirilirse savunma yapmamız için süre talep ediyoruz.”

Sanık avukatının savunmasının ardından söz alan Fedai Varan da taleplerinin karşılanması durumunda savunma yapacağını söyledi. Emine Bulut’un avukatı Turgay Özcan, sanık avukatının esasa ilişkin savunma yapmadığı gerekçesiyle taleplerin reddini istedi.

‘Sanık avukatı indirimden yararlanmaya çalışıyor’

Duruşmada söz alan anne Fadime Bulut, “En yüksek cezayı verin, acımız dinmedi” dedi.

Emine Bulut’un avukatı Turgay Özcan ise, sanık avukatının indirimden yararlanmaya çalıştığını ifade etti. Sanık Varan’ın cinayeti işlediğine dair pişmanlık duymadığını ifade ederek, en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

Varan’ın avukatı indirim talep etti

Varan’ın avukatı, esasa ilişkin yaptığı savunmada, “Cinayet tasarlayarak ve canavarca hisle işlenmemiştir. Suçun çocuğun gözleri önünde işlenmesinin 82. madde kapsamında değerlendirilebilmesi için çocuğa bu suçun zorla izletilmesi gerekir. İddianamede indirim uygulanmaması istenmiştir. Ama sanığın sabıkası yoktur, suçu işledikten sonra kaçmamıştır. Kolluk ve savcılık makamına saygısızlık etmemiştir. Müşterek çocuk babasında bir defa kaldığını söylemiştir. Maktül velayet hakkını kötüye kullanmıştır. Yargıtay içtihatlerine dayanacaksanız haksız tahrik indirimi yapmak durumundasınız. Biz hükmün TCK’nın 81. maddesinden verilmesini, bir ceza artırımına gidilmemesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Varan: Adil yargılanmadım

Mahkeme başkanının son sözünü sorduğu Emine Bulut’un katili Fedai Varan, “Adil yargılanmadım, susma hakkımı kullanıyorum” dedi.

Müebbet hapis

Sanık avukatı Ersoy Aytaç’ın soruşturmanın genişletilmesine dair sunduğu beş talebin reddedilmesinin ardından karar açıklandı.

Mahkeme, sanık Fedai Varan hakkında itiraz yolu açık olmak üzere “kasten öldürmeden” müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına, haksız tahrik hükümlerinin uygulanmamasına ve TCK 62’deki diğer indirimlerin uygulanmamasına karar verildi.

Katili savunacağınıza kardeşimi korusaydınız

Kararın ardından Emine Bulut’un yakınları sanık Varan’a saldırdı. Mahkeme salonu bir anda karışınca polis müdahale etti. Polis Bulut ailesini salondan dışarıya çıkarken arbede yaşandı. Duruşmaya katılanlar Bulut’un ailesine polis tarafından uygulanan şiddete tepki gösterdi. Emine Bulut’un ağabeyi Feyyaz Bulut, “Katili savunacağınıza kardeşimi korusaydınız” dedi.

Duruşma çıkışı açıklama yapmak isteyen KADEM’e çevrede bulunan kadınlar tepki gösterdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar