Enerji şirketlerinin borcu da Osmangazi Köprüsü’nün parası da bizden!

Enerji şirketlerinin borcu da Osmangazi Köprüsü’nün parası da bizden!

AKP’li devlet işçi ve emekçilerin cebinden çektiklerini yandaş patronların ihyasına harcıyor: Enerji şirketlerinin banka borçları sildiriliyor, Osmangazi Köprüsü’nün parası geçsek de geçmesek de bizden çıkarılıyor!

Dolaylı ve dolaysız vergilere her gün bir yenisi eklenir, ücretler mevcut enflasyon karşısında sıfırın altına düşerken AKP’li devlet bir taraftan yandaş patronların bankalara olan borçlarını sildirmeye çalışıyor, diğer taraftan da yine o patronların ortaklığında yap-işlet-devret modeliyle yaptırdığı yolların-havalimanlarının-köprülerin parasını bizden çıkarmak için elini delik cebimize daldırdıkça daldırıyor.

Devlet garantisi verilen enerji şirketlerinin bankalar olan borçları sildiriliyor!

Son açığa çıkan bilgilere göre devlet doğalgaz yakıtlı elektrik santrali sahibi 3 şirketin bankalardan aldığı 1.9 milyar dolar kredi borcunun silinmesini istediği öğrenildi. Bu 3 şirkete başkalarının da ekleneceğini tahmin etmek güç değil.

Ekonomiyi canlandırma adı verdikleri plana göre, hükümet borç veren bankaları bilançolarında tıkanıklıkları aşıp yeni kredilere yer açmaları için sermaye artırmaya zorlayacağı belirtiliyor. Borçlarının silinmesi istenen şirketlerin; ACWA ve Gama’nın Kırıkkale’deki, Energia SpA ve Unit Enerji ortaklığının ise Gebze’deki santraller olduğu kaydedilirken farklı şirketlerin de buna ekleneceği iddia ediliyor. Bu santrallere kredi veren bankalar ise şöyle; Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank TAŞ, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Denizbank ve Yapı Kredi Bankası.

Borçları silmesi istenen bankaların zararının nereden ve kimlerden tahsil edileceğini söylemeye gerek var mı?

Türkiye’de enerji şirketlerinin elektrik üretim ve dağıtım projeleri için 2003 yılından bu yana bankalara 60 milyar dolar borçlandığı daha önce bazı raporlara yansımıştı. Bugün 90 bin megawat (MW) üretim kapasitesine ulaşılan Türkiye’de bu üretim gücüne karşın ancak 1/3 oranında üretilen enerji piyasalaşabiliyor.

AKP’li devlet arz fazlalığının giderek büyüyen enerji şirketlerine teşvik vermeyi sürdürürken, aynı zamanda alım garantileri de vererek bu garantinin karşılığını da bizi soyarak sağlıyor.

Osmangazi Köprüsü’nden geçsek de geçmesek de cebimizden onun parası çekiliyor!

Aynı garanti yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan prestij projeleri için de sözkonusu. Bunlardan biri de Nurol, Makyol, Astaldi, Yüksel, Özaltın ve Güriş firmalarının ortaklığı ile kurulan OTOYOL AŞ.’ye (NÖMAYG) yaptırılan Osmangazi Köprüsü.

Yılda 14 milyon 600 bin (3 yılda 43 milyon 800 bin) araç geçiş garantisi bulunan Osmangazi Köprüsü’nden Temmuz 2016 ve Haziran 2019 tarihlerini kapsayan 3 yıllık dönemde sadece 22 milyon aracın geçtiği öğrenildi. Açığın yağmur gibi yağan zamlarla, işçinin cebinden çekilen paralarla, ücretler erirken küstahça yapılan “ücret zamlarıyla” karşılandığı malum!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’in CİMER’e yaptığı başvuruya verilen yanıtta “Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyol Yap-İşlet Devret Projesinde; Osman Gazi Köprüsünün içerisinde bulunduğu 1. kesimin trafik garantisi 40.000 otomobil eşdeğer/gün’dür. 2016 Temmuz’dan 2019 Haziran’a kadar toplam 22.306.468 otomobil eşdeğer araç geçmiştir” denildi.

Adıgüzel yanıtta aylara, yıllara ve tipine göre geçen araçların belirtilmediğine değinerek halkın cebinden ödenen miktarın kesin bir şekilde belirlenemediğini ifade etti.

Mart ayında açıklanan verilere göre, İstanbul 3. köprü ve Osmangazi Köprüsü için belirlenen araç geçiş garantisi 2018 yılında tutturulamadığı için şirketlere 1,76 milyar ödenecekti.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar